Na hlavný obsah

Lieky na chudnutie si dávajú predpisovať aj tí, ktorí ich nepotrebujú. Môžu však byť pre nich nebezpečné, varujú odborníci

Pri chudnutí je dôležitá aj životospráva a pohyb.

Lieky na chudnutie si dávajú predpisovať aj tí, ktorí ich nepotrebujú. Môžu však byť pre nich nebezpečné, varujú odborníci
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Lekári, ktorí nie sú špecialisti na diabetes alebo obezitu, môžu predpisovať lieky na chudnutie. V takomto prípade si lieky na recept plne hradia pacienti. Odborníci varujú pred ich nadmerným užívaním, aj keď ich ľudia nepotrebujú. Okrem nežiaducich zdravotných účinkov efekt týchto liekov nie je dlhodobý.

Lieky na chudnutie a cukrovku si kupujú aj ľudia, ktorí ich nepotrebujú. Väčšinou prichádzajú s receptami od lekárov.

„Musím povedať, že nie vždy ide o pacientov,“ potvrdila viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková. „Nie len, že nie sú diabetici, ale nemajú ani nadváhu. Takže je možné uvažovať, aký je ten skutočný dôvod, prečo ten liek potrebujú,“ skonštatovala.

Nástrahám liekov na chudnutie sa Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

Lieky určené pre pacientov, ktorí majú obezitu alebo diabetes, sú pre ľudí s normálnou váhou nebezpečné.

„Určite mu hrozí ďaleko viac tých nežiaducich účinkov,“ povedala obezitologička Biomedicínskeho centra SAV Adela Penesová. „Doženie si ten organizmus do nejakého stavu, ktorý naozaj nie je potrebný takto riskovať,“ upozornila.

Lieky na chudnutie a diabetes môžu spôsobovať komplikácie aj ľuďom s psychickými poruchami.

„Zápal pankreasu, určite áno, alergická reakcia na nejakú zložku toho lieku,“ spresnila Penesová. Tiež sa podľa jej slov môžu vyskytnúť psychické ochorenia ako depresie a úzkostné stavy. „Kde sú pacienti na psychofarmakách, tam konzultujeme, komunikujeme aj s psychiatrami, či je to vhodné,“ upozornila.

Lieky sú len dočasné riešenie

Chudnutie pomocou liekov je podľa odborníka na zdravú výživu Michala Páleníka bez zmeny životosprávy a pravidelného cvičenia len dočasné riešenie.

„Tie lieky fungujú len v tom období, keď sú nasadené,“ potvrdil Páleník, ktorý je členom Slovenskaj obezitologickej asociácie. „Keď to vysadíte, ten efekt zmizne,“ doplnil.

„Tým pádom, ak ste nezmenili nič iné, okrem toho lieku, tak sa nevyhnutne vrátite k tým veciam a vzorcom správania, ktoré ste mali predtým a priberiete,“ upozornil. „Veda a prax ukazuje, že väčšinou priberieme dokonca ešte viac,“ vysvetlil.

Pri rýchlom chudnutí dochádza k veľkému úbytku tuku, ale aj svalstva. Konečný efekt nemusí byť podľa Michala Páleníka taký, ako ľudia očakávajú. „Koža má fantastickú schopnosť sa roztiahnuť, ale už oveľa horšiu sa stiahnuť. Takže vyzerajú takí ochabnutí, ovisnutí, pretože ten priestor nie je vyplnený svalom,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko