Na hlavný obsah

Túžili po pokoji v Štrbe, dostali nočné párty a opitých turistov: Hluk zo zrubu ničí mladej rodine život

Pán Šimonov sa situáciu rozhodol riešiť svojsky.

Túžili po pokoji v Štrbe, dostali nočné párty a opitých turistov: Hluk zo zrubu ničí mladej rodine život
Problémový zrub v obci Štrba. Foto: STVR

Túžili po nerušenom tichu a tak sa presťahovali z mesta na dedinu. Vytúženú pohodu si však dlho neužili. Nový sused sa totiž rozhodol podnikať a svoj dom premenil na ubytovacie zariadenie. A hostia sú často hluční a bez zábran.

Manželia Šimonovci sa do rázovitej Štrby prisťahovali pred pár rokmi z Popradu. Tešili sa na pokojný život i na susedov, ktorí žili vo vedľajšom zrube.

„Bývala tam rodina s deťmi. Boli sme radi, lebo mali syna vo veku našej dcéry. Postavili sme si dom, žili sme tu pár rokov. Oni za prácou odišli do Bratislavy a prišiel sem mladý chlapec, ktorý začal z tohto domu robiť peklo pre nás,“ priblížila Žaneta Šimonová.

Sú opití, kričia a behajú nahí

Zrub pred tromi rokmi kúpil prešovský podnikateľ, ktorý ho vzápätí začal využívať ako ubytovacie zariadenie. Kapacita zrubu je pätnásť hostí.

„Keď sú tu rodiny s deťmi, buď sú vo vírivke alebo rodičia im chystajú nejaký program. Deti kričia, ale, samozrejme, sú to deti. Večer utíchnu a nastupujú rodičia. Vo vírivke vínečko, hudba. My ráno vstávame do roboty a nie je predsa normálne sa nevyspať,“ dodala pani Žaneta.

Podľa Šimonovcov, najhoršie je to v prípade partií mladých ľudí, ktorí v zrube robia hlučné párty. „Prídu si len užiť. Pri vírivke si zapnú hudbu, potom to prekrikujú a je to taký hluk, že aj keď tu máme zapnutý televízor, počujeme čo sa robí vedľa,“ povedal Marcel Šimonov.

„Je nám to maximálne nepríjemné. Nedá sa tu normálne žiť. Už to psychicky nezvládame,“ dodala pani Žaneta.

„Zrub sa prenajíma prevažne počas víkendov, čo predstavuje zhruba osem dní v mesiaci. Vo zvyšnom čase je prázdny a úplne tichý. Moji hostia sú zväčša zahraniční turisti, ktorí si rezervujú pobyt cez platformy ako Booking či Airbnb. Ich správanie sa nelíši od hostí v iných ubytovacích zariadeniach v regióne,“ uviedol majiteľ zrubu Miroslav Knorovský.

Šimonovci s vyjadrením majiteľa zrubu, ktorý na naše otázky reagoval len písomne, nesúhlasia. „Keďže on tu nebýva, tak je to stále neviazaná zábava. Hocikedy voláme o jednej v noci hliadku, aby ich prišla utíšiť,“ priblížil pán Marcel.

„Idú do sauny opití, výskajú, vyjdú zo sauny nahí, sprchujú sa tu. Čo mám povedať dcére, keď sa ma opýta mami, čo sa tam robí?“ pýta sa pani Žaneta.

Za správanie hostí zodpovedá aj majiteľ

Hoci za rušenie nočného pokoja zodpovedajú vždy osoby, ktoré sa takéhoto správania reálne dopúšťajú, v tomto prípade ubytovaní hostia, miera zodpovednosti leží aj na pleciach majiteľa zrubu.

„Podľa občianskeho zákonníka každý vlastník nehnuteľnosti zodpovedá za to, aby nerušil svojich susedov a teda ostatných vlastníkov nehnuteľností nad mieru primeranú pomerom,“ vysvetlila nezávislá advokátka Katarína Adamovská.

Podľa slov pani Žanety sa situáciu pokúšali riešiť priamo s majiteľom zrubu. „Vysmial sa nám do tváre,“ dodala. „Celá ulica sa nám podpísala, že ten zrub ruší celú ulicu,“ doplnil pán Marcel.

„Zaujímavé je, že pán Šimonov bol od začiatku môjho podnikania vyše roka správcom ubytovania a v tom čase mu jeho prevádzka zjavne neprekážala. Chápem, že si želá pokojné prostredie, no jeho požiadavka, aby som úplne ukončil podnikanie nie je reálna, keďže ide o moju obživu,“ napísal majiteľ zrubu v písomnom stanovisku.

V obci Štrba a v okolí Vysokých Tatier podľa neho fungujú stovky ubytovacích zariadení a jeho podnikanie „v tomto smere nie je nijako výnimočné“.

Ubytovanie prevádzkuje nezákonne

Šimonovci sú však presvedčení, že majiteľ zrubu ho prevádzkuje nezákonne. Na farebných tabuliach, ktoré umiestnili na konci svojho pozemku, o tom informujú aj jeho hostí.

„Nehnuteľnosť je klasifikovaná ako rodinný dom a on to používa na podnikateľské zámery, na ubytovanie,“ uviedol pán Marcel. To, že majiteľ zrubu tým porušuje zákon, tvrdí aj starosta Štrby a právnik obce.

„Nehnuteľnosť využíva v rozpore s vydaným kolaudačným rozhodnutím a tým pádom aj v rozpore s územným plánom. Lebo územný plán hovorí, že hlavná funkcia je funkcia bývania,“ uviedol právnik obecného úradu v Štrba Štefan Bieľak.

„Nie je to dobré, že sa miešajú funkcie bývania a rekreácie. To je základný problém. My potrebujeme, aby sa to upravilo v legislatíve, že tam, kde je bývanie, tak je bývanie. A iba časť môže byť na ubytovanie,“ povedal starosta obce Štrba Michal Sýkora.

„On to otočil. Funkciu rodinného bývania dal úplne bokom a stopercentne to využíva na ubytovanie, teda podnikateľskú činnosť. Vyzvali sme ho na opustenie tohto konania. Zároveň sa to riešilo ako porušenie stavebných predpisov, čiže konanie vo veci uloženia pokuty,“ priblížil právnik Štefan Bieľak.

Majiteľ zrubu sa však odvolal a regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu v Prešove pre procesné chyby vrátil spis späť na stavebný úrad. Hoci ten plánuje pokutu uložiť opäť, zakázať majiteľovi zrubu ubytovávať hostí nemôže.

„Činnosť naďalej pokračuje napriek tomu, že sme urobili určité kroky,“ dodal Bieľak. Ani podľa starostu to nevyzerá na to, že by dochádzalo k zmieru. „Len sa to stupňuje. Zrejme to príde do štádia, kedy bude treba povedať dosť. Len naše zákonné kompetencie sú obmedzené,“ dodal. Vynútiteľnosť je v tomto prípade podľa právnika len v podobe sankcie, nie v zákaze činnosti.

Spravodlivosť zobral do vlastných rúk

Podobne dopadli aj podnety na živnostenský úrad či Úrad verejného zdravotníctva. Napriek tomu, že zistili nedostatky a majiteľovi zrubu uložili sankcie, pre rodinu Marcela Šimonova sa nič nezmenilo. A tak zobral spravodlivosť do vlastných rúk.

„Moja odveta bola, že ráno o šiestej režem drevo, ktorým kúrim v peci. A púšťam si pri tom hudbu,“ povedal pán Marcel. Na jeho konanie reagovali aj hostia zrubu v recenziách na stránkach Airbnb a Booking.

„Len čo sme si sadli na terasu, sused doniesol reproduktor a naplno pustil heavymetalovú hudbu, vytiahol cirkulárku a tri hodiny robil taký hluk, že sme sa nepočuli medzi sebou. To isté sa opakovalo ráno o šiestej,“ uviedol jeden z návštevníkov zrubu.

Okrem konfliktov s nespokojnými hosťami si však Marcel Šimonov znepriatelil aj susedov na ulici, ktorí ho predtým podporovali.

„My nepočujeme veľa hluku zo zrubu, ale za to počujeme veľa hluku od pána Šimonova, ktorý od šiestej ráno týmto spôsobom bojuje s hosťami. Tí tu však strávia len dve – tri noci a idú preč, ale my tu musíme trpieť pána Šimonova celoročne,“ uviedla nespokojná suseda manželov Šimonovcov.

To, že situácia je naozaj vyhrotená, dokazuje aj osobné auto Šimonovcov, ktoré betónovou tvárnicou poškodil jeden z nahnevaných susedov. A žalobu pripravuje aj majiteľ zrubu.

„Pán Šimonov, keďže nemá právny základ na zastavenie mojej činnosti, rozhodol sa ísť cestou úmyselného obťažovania hostí. Pýtam sa, kto je tu vlastne obeť? Sused alebo ja, ktorému chce zničiť živobytie? Preto zvažujem podanie žaloby na sumu 28 550 eur za spôsobenie ušlého zisku,“ napísal v stanovisku majiteľ zrubu.

Zrub je na predaj

Spôsob akým Marcel Šimonov situáciu rieši neodporúča ani nezávislá advokátka. „Náš právny poriadok pripúšťa aj formu svojpomoci ako ochranu svojich vlastných práv. Nie je však prípustné, aby takáto svojpomoc bola neprimeraná. Jednoznačne platí, že to, že porušuje niekto iný naše práva, alebo že porušuje zákony, nás neoprávňuje porušovať zákony tiež,“ vysvetlila nezávislá advokátka Katarína Adamovská.

Určite vhodnejším riešením by mohlo byť podanie tzv. susedskej žaloby. „Touto žalobou sa možno domáhať, aby sa sused zdržal konania, ktorým obťažuje svojho suseda,“ dodala advokátka.

Problematický zrub aktuálne ponúka jeho vlastník na predaj. Jednou z možností, ako do života Šimonovcov opäť vrátiť pokoj a pohodu, je teda aj šanca, že jeho budúci majiteľ sa v ňom rozhodne bývať, a nie podnikať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny