Mnohí sýrski lekári sa po páde režimu Bašára Asada chcú vrátiť do vlasti. Od vypuknutia občianskej vojny prišlo do Nemecka asi milión Sýrčanov. Mnohí z nich majú vysokoškolské vzdelanie vrátane medicínskeho.
Podľa posledných údajov je ich až 5 800, čo z nich robí najväčšiu skupinu zahraničných lekárov v Nemecku.
Sýrsky lekár Housam Almustafa ušiel v roku 2012 zo sýrskeho Aleppa, kde poskytoval lekársku starostlivosť ľuďom, ktorí utrpeli zranenia počas protestov proti Asadovmu režimu.
Podľa Almustafu lekári nesmeli ošetrovať žiadneho demonštranta, a keď režim zistil, že to robia tajne, okamžite ho polícia zatkla a viac sa domov nevrátil.
Lekárom zo Sýrie sa v Správach venoval redaktor z Berlína Tibor Macák:
V Aleppe i v ďalších mestách fungovali v obytných domoch takzvané lekárske body, kde zraneným poskytovali prvú pomoc. Teraz, keď diktátor Asad už nie je pri moci, Almustafa uvažuje o návrate z Nemecka do vlasti.
„Myslím si, že mnohí Sýrčania potrebujú mať istotu, že situácia tam zostane stabilná, aby sa mohli vrátiť. Som v kontakte s priateľmi, ktorí mi povedali, že z nášho domu toho veľa nezostalo. Balkón je poškodený bombami, ale to teraz nie je až také dôležité. Najdôležitejšie je, že sa môžeme vrátiť. Zvyšok vyriešime časom,“ povedal Housam Almustafa.
Nemocnice naprieč krajinou by prípadný odliv tisícov lekárov pocítili. „Bola by to veľká strata, keby sme zostali bez týchto mimoriadne dobre vzdelaných sýrskych lekárov. To si teraz a ani v budúcnosti nevieme predstaviť,“ uviedol vedúci oddelenia nemocnice v Berlíne Jan Gensch.
Sýrska spoločnosť lekárov a lekárnikov v Nemecku odhaduje, že v krajine pôsobí až 20-tisíc osôb, ktoré majú lekárske povolanie, vrátane tých, ktorí už majú nemecké občianstvo. Zároveň pôsobí v Nemecku do 3 000 sýrskych lekárnikov.