Na hlavný obsah

Na Slovensku stúpa výskyt pásomnice líščej, ohrozuje aj zdravie človeka. O tom, či sme nakazení, nemusíme vedieť roky

Parazit postihuje ľudskú pečeň.

Na Slovensku stúpa výskyt pásomnice líščej, ohrozuje aj zdravie človeka. O tom, či sme nakazení, nemusíme vedieť roky
Ilustračná snímka líšky. Foto: Unsplash

Na Slovensku v posledných rokoch stúpa výskyt alveolárnej echinokokózy, závažného ochorenia pečene, ktorú spôsobuje pásomnica líščia. Výskyt pásomnice líščej je najvyšší v okresoch na severe Slovenska.

Pásomnica líščia je drobný parazit, ktorý sa vyskytuje najčastejšie v čreve líšok. Cez ich trus sa do prostredia dostanú voľným okom neviditeľné vajíčka, ktoré sú pre človeka vysoko infekčné, človek sa nakazí ich náhodnou konzumáciou.

Infikovaným líškam sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Lukáš Urbašík:

Zdroj: STVR

„Človek sa nakazí náhodou konzumáciou takéhoto vajíčka, preto je najrizikovejšie konzumácia niečoho, čo prišlo do kontaktu s pôdou, či už je to neumyté ovocie, neumytá zelenina, nedostatočná hygiena rúk po práci s pôdou a podobne,“ priblížila parazitologička z Parazitologického ústavu SAV Daniela Antolová.

Pásomnica líščia spôsobuje závažné ochorenie známe ako alveolárna echinokokóza. Po nakazení sa krvným obehom cez tenké črevo dostane malá larva do pečene človeka.

„To znamená, že to, čo na pečeni človeka vzniká, je už larválne štádium parazita, tým by sa mohol nakaziť aj nejaký iný hostiteľ,“ ozrejmila Antolová.

Inkubačná doba ochorenia je päť až desať rokov. Pacienti vo väčšine prípadov dlhé roky po nakazení nemajú žiadne príznaky.

„Len na zobrazovacích vyšetreniach alebo prípadne z odberu krvi sú im zistené protilátky proti echynokokóze,“ upozornil vedúci lekár Centra echinokokózy Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica Martin Sirotňák.

Ochorenie sa správa ako zhubný nádor

Ochorenie môže mať miernejší, ale aj vážny priebeh, ktorý sa správa ako zhubný nádor. „Deštruuje žlčové cesty alebo cievne štruktúry, ktoré prichádzajú alebo odchádzajú z pečene a následne pacient buď zlyháva hepatálne alebo má iné komplikácie,“ vysvetlil Sirotňák.

Lekári riešia ochorenie antiparazitikami alebo čiastočným odstránením pečene, v najvážnejších prípadoch jej transplantáciou. Prípady ochorenia každoročne narastajú. Je to spôsobené najmä premnožením líščej populácie a klimatickou zmenou.

„Poľovníci lovia ročne 20 až 25-tisíc kusov líšok. Veľmi významne zasahujú do tejto populácie tak, aby ochránili aj obyvateľstvo pred týmito nákazlivými chorobami,“ viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Prevenciou pred echinikokózou je dôkladná hygiena rúk a umývanie ovocia či zeleniny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko