Odborná porota na 15. ročníku súťaže odborných projektov Veľvyslanectvo mladých ocenila inovatívne projekty stredoškolákov i vysokoškolákov. Tie sa venovali tradíciám, duševnému zdraviu či konkrétnym potrebám v oblasti rozvoja cestovného ruchu.
Súťaž organizuje týždenník Slovenka a vydavateľstvo STAR production. Generálna riaditeľka vydavateľstva Mária Reháková ocenila úroveň tohtoročnej súťaže. Prihlásil sa rekordný počet účastníkov.
„Čo ma mimoriadne potešilo je fakt, že sa študenti nedržali len zadaných tém, ale reflektovali aj na aktuálne dianie v spoločnosti. Dôkazom je projekt na tému duševné zdravie,“ spresnila.
Duševné zdravie a tradície
Stredoškoláci súťažili v humanitných a technických témach. Odborná porota v oboch kategóriách ocenila precízne vypracovanie projektov, ich profesionálnu prezentáciu v anglickom jazyku a pohotovosť študentov pri odpovedaní na odborné otázky.
„V tomto roku mladí priniesli pozoruhodné inovácie. Venovali sa aj dôležitým tradíciám a reflektovali aj potreby Bratislavy ako hlavného mesta, napríklad v oblasti rozvoja turizmu,“ konštatovala predsedníčka poroty Elena Kohútiková.
V kategórii humanitných tém zvíťazili Sára Ostrolucká a Mária Ďuricová zo Spojenej odbornej školy Detva s projektom Podpora duševného zdravia mládeže. Na druhom mieste ocenili Karin Mališkovú z rovnakej školy s projektom Významné ženy Podpoľania.
Tretie miesto si odniesli Liliana Bernadičová, Linda Slobodová a Monika Šmoldasová zo Súkromného banskobystrického gymnázia za Uchovávanie tradícií a histórie pomocou modernej technológie.
Jadrová elektráreň i vlaky
V technických témach porota najviac ocenila dvojicu Michal Vlček a Jaroslav Lehotzký zo Súkromného banskobystrického gymnázia. Ich projekt sa venoval jadrovej elektrárni, jej prínosom i hrozbám.
Za nimi sa umiestnili Jakub Seredy, Patrik Debnár a Andreas Ľuboš Debnár z rovnakej školy za Svetlé nápady: Veda o elektrine a žiarovkách. Delené druhé miesto obsadil aj Tomáš Cák z Gymnázia Angely Merici v Trnave. Jeho projekt je Srandoň – virtuálny asistent na cestovanie po trnavskom regióne.
Na treťom mieste boli Dominika Olahová a Mária Vybošťoková zo Spojenej odbornej školy s projektom Podpora vlakovej prepravy pre účely cestovného ruchu.
Ocenení stredoškoláci získali hodnotné ceny ako jazykové kurzy, encyklopédie a cestu do Európskeho parlamentu. Víťazov technického smeru navyše odmenili špeciálnou cenou od Technickej univerzity v Košiciach – prijatím na štúdium bez prijímacích skúšok.
Ocenili študentov medicíny, ekonomiky či práva
Podujatie sa konalo počas uplynulého týždňa. Do finále postúpili v súťaži vysokých škôl či univerzít štyria študenti. Svojou aktuálnosťou a komplexným spracovaním zaujali odbornú porotu. Tá nakoniec ocenila všetky štyri projekty.
„Každý z týchto projektov má potenciál byť rozpracovaný ďalej a implementovaný do praxe, čo je dôkazom vysokého odborného a kreatívneho prístupu ich autorov,“ skonštatovala odborná garantka projektu Silvia Manduľáková.
Ocenenými sú dvaja študenti z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Matúš Pukanec za Analyticko-predikačný softvér na monitorovanie infekcií spojených s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a Lucia Ilavská s Implementáciou umelej inteligencie na zlepšenie konkurencieschopnosti študentov medicíny a mladých lekárov.
Ivanu Gunišovú z Ekonomickej univerzity v Bratislave ocenili za Behaviorálne skreslenia v investičných rozhodnutiach jednotlivcov. Maximiliána Kika z Právnickej fakulty UK v Bratislave za Boj proti narkotikám a obchodovaniu s drogami.
Projekt Veľvyslanectvo mladých spája študentov s poprednými zástupcami nadnárodných spoločností, akademickej obce a veľvyslancami krajín pôsobiacich na Slovensku, ktorí tvoria odbornú porotu. Táto jedinečná platforma ponúka študentom stredných a vysokých škôl možnosť prezentovať svoje nápady a projekty.
Hlavným poslaním je dať mladým ľuďom priestor vyjadriť sa k aktuálnym spoločenským, environmentálnym a lokálnym témam. Účasť v projekte rozširuje ich obzory, podporuje aktivitu a v neposlednom rade vytvára pre nich exkluzívne možnosti networkingu s lídrami z rôznych oblastí.