Na hlavný obsah

Na tento moment čakali sto rokov: Vedcom sa podarilo prvýkrát natočiť najväčšieho hlavonožca na svete

Kalmára natočili v hĺbke 600 metrov.

Na tento moment čakali sto rokov: Vedcom sa podarilo prvýkrát natočiť najväčšieho hlavonožca na svete
Na snímke kalmár Hamiltonov, ktorého sa vedcom podarilo natočiť. Foto: TASR/AP

Vedcom sa podarilo prvýkrát nafilmovať v prirodzenom morskom prostredí kalmára Hamiltonovho. Ide zrejme o najväčší druh hlavonožca na svete. Zaobstarať filmový záznam sa podarilo sto rokov po tom, ako bol tento druh objavený a pomenovaný, napísal spravodajský server BBC News.

Podľa odborníkov dorastá až do sedem metrovej dĺžky a váži 500 kilogramov. Kalmár, ktorého vedci natočili v hĺbke 600 metrov neďaleko Južných Sandwichových ostrovov v južnej časti Atlantiku, zatiaľ ani zďaleka nedosahuje rekordnú veľkosť.

Pozrite si video, ktoré sa podarilo natočiť vedcom:

Zdroj: AP/Schmidt Ocean Institute

Ide o 30 centimetrov dlhé mláďa. Tím vedcov pod vedením doktorky Michelle Taylorovej z Essexskej univerzity zaobstaral jeho nahrávku tento rok v marci počas 35-dňovej výpravy pátrajúcej po novom morskom živote.

Taylorová novinárom povedala, že si jej tím najprv nebol istý, aký druh nafilmovali, ale natočili ho, pretože bol „nezvyčajný a krásny“.

Záznam potom preverila doktorka Kat Bolstadová. Tá uviedla, že doteraz sa s týmto druhom kalmára vedci stretávali len vo forme pozostatkov v žalúdkoch veľrýb a morských vtákov. „Je vzrušujúce vidieť prvý reálny záznam mladého kalmára Hamiltonovho v prirodzenom prostredí,“ povedala Bolstadová.

Vie sa o ňom len málo

O životnom cykle tohto kalmára (Mesonychoteuthis hamiltoni) toho zatiaľ vedci vedia len málo. Známe je však to, že postupne strácajú transparentnosť, ktorú majú ich telá v mladosti. Ich typickým znakom sú háčiky uprostred ôsmich ramien.

Podľa britského Prírodovedného múzea je ťažké odhadnúť ich celosvetovú populáciu. V roku 2022 inštitúcia uviedla, že nedostatok pozorovania znamená, že „aj dnes sa títo obrovskí hlavonožci stále pohybujú na hranici medzi legendou a skutočnosťou“, napísal server BBC News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet