Na Záhorí, 20 kilometrov od miesta, kde potvrdili Slintačku a krívačku, sa pasie dobytok. Dokonca sa tam občas kravy prechádzajú po ceste. Upozornilo nás na to viacero divákov, ktorých zaujímalo, či je to v poriadku. Najčastejšie sa s kravami ľudia stretávajú pri obci Kuchyňa.
„Je na dennom poriadku, že tie kravy sú vonku z ohrady a keď chodím ráno do práce, alebo aj z práce v nočných hodinách, tie kravy sa tu pohybujú,“ povedal obyvateľ blízkej obce. „Sám som zažil situáciu, že som išiel do práce a autobus musel zastať, nevedel prejsť a musel počkať, kým kravy sa niekde pohnú,“ opísal.
Oslovili sme farmára, ktorému zvieratá patria. „Oni sa vrátia, oni nepôjdu do Plaveckého Štvrtka. Oni vyskočia a buď sú zahnané, alebo zaskočia,“ uviedol farmár z obce Kuchyňa Michal Novák.
Dodal, že dodržiavajú všetky opatrenia. „Do dvora nám nikto nemôže vstúpiť a na pastviny vstupujú iba naši ľudia,“ vyhlásil. „Jediným možným rizikom kontaminácie by bola iba masívna kontaminácia divou zverou, ktorej sa ale nedá vôbec nijak zabrániť,“ uviedol.
Reportáž o pasúcom dobytku na Záhorí do relácie Správy spracovala redaktorka Natália Krížová:
Farma s celoročným chovom na pasienkoch je aj v Sološnici. Ich kravy, podľa vedúceho strediska, pasienky neopúšťajú.
„Brod máme do farmy a máme aj jeden centrálny brod, kde vlastne kŕmime dobytok. Ostatné možné prístupy na pasienok sú na tvrdo uzavreté,“ potvrdil vedúci strediska Agropartner Sološnica Vladimír Báchor.
Štát o týchto chovoch vie
Na postupe sa dohodli so štátnymi aj vojenskými lesmi, aj s okolitými obcami. „Dali sme to vyhlásiť. Dohodli sme sa s Vojenskými lesmi, že všetky cesty zavrieme natvrdo tak, aby sa tam nedalo prejsť,“ vysvetlil Báchor. Občanov v rozhlase pravidelne vyzývame, aby rešpektovali nariadenia. Myslím to, že to celkom dobre funguje,“ skonštatoval.
Na tento typ chovu myslelo pri nastavovaní pravidiel aj ministerstvo pôdohospodárstva.
„Sú na Slovensku určité chovy hovädzieho dobytka, ktorý je chovaný vo voľnej prírode,“ uviedol minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč.
„On nie je chovaný v maštaliach, čiže ten poľnohospodársky subjekt nemá maštaľ, kde uzavrie ten hovädzí dobytok. Vie ho len obmedziť,“ dodal.
Ministerstvo aj chovatelia apelujú na ľudí, aby nechodili k pasienkom, či do okolia fariem a vyhýbali sa zónam, kde sa už slintačka a krívačka objavila.