Maloobchodný predaj liehovín v Rusku v prvom štvrťroku medziročne klesol o desať až 12 percent, informuje denník Kommersant. ďalšie médiá s odvolaním sa na oficiálne údaje píšu o ešte výraznejšom prepade výroby liehovín v krajine. Spotrebitelia viac nakupujú lacnejšie varianty.
Výroba liehovín v Rusku sa v prvom štvrťroku znížila o 26,6 percenta. Najväčší pád zaznamenala vodka, a to o 22,7 percenta. Nasleduje koňak, kde pokles predstavuje 25 percent, píšu noviny Komsomolskaja pravda. Za koňak v Rusku vydávajú brandy.
Hlavnou príčinou poklesu dopytu, predaja i výroby je prudké zdraženie vodky a ďalšieho tvrdého alkoholu kvôli zvýšeniu daní, minimálnych úradných cien a colných sadzieb na dovážané liehoviny.
Priemerná cena liehovín v maloobchode tak medziročne stúpla o 13 percent, zákazníci teda prešli k dostupnejšiemu pitiu, vrátane podomácky pálenej samohonky. Dopyt po nej stúpol o 15 percent, napísal Kommersant.
Server The Moscow Times pripomenul, že prezident Vladimir Putin po začatí invázie na Ukrajinu nabádal na zníženie spotreby alkoholu v krajine. Vláda preto pripravila koncepciu, podľa ktorej by sa mala spotreba do roku 2030 znížiť na 7,8 litra čistého liehu na hlavu. V roku 2023 predstavovala 8,9 litra.
Ako sa vyvíjali ceny
Vlani však predaj liehovín v krajine podľa spoločnosti FinExpertiza vzrástol na osemročné maximum, v prepočte na 8,5 litra na hlavu. Z toho 5,3 litra pripadlo na vodku, čo znamená zachovanie stavu od vypuknutia vojny. V predvojnovom roku 2021 bol predaj liehovín v Rusku na úrovni 7,4 litra na hlavu, z čoho päť litrov pripadalo na vodku.
Najviac sa vodka vlani pila na ďalekom východe a v polárnych končinách. V rebríčkoch maloobchodného predaja viedol Sachalin s objemom 11,8 litra na obyvateľa a Čukotka, kde spotreba predstavovala 11,7 litra.
Nasleduje Karélia s objemom 11,2 litra. Naopak, najmenej vodky sa vypije na prevažne moslimskom severnom Kaukaze. Napríklad v Čečensku pripadá na hlavu len jediný „panák“, respektíve 0,05 litra, čo je 115-krát menej ako ruský priemer, dodal portál.