Najvyšší súd Spojených štátov v sobotu (19. 4.) dočasne zakázal vláde prezidenta Donalda Trumpa deportovať na základe zákona o nepriateľských cudzincoch z konca 18. storočia Venezuelčanov zadržiavaných v Texase. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.
Federálne súdy pôvodne predbežne Trumpovej administratíve deportácie podľa tohto zákona úplne zakázali, Najvyšší súd USA však v pondelok (14. 4.) tento verdikt zrušil a vyhosťovanie umožnil.
Zároveň však trojici Venezuelčanov zadržiavaných v severnom Texase umožnil deportácie napadnúť na texaských súdoch. Súd v Texase následne vyhostenie dočasne zakázal.
„Vláde sa nariaďuje, aby až do ďalšieho príkazu tohto súdu nedeportovala zo Spojených štátov žiadneho člena domnelej skupiny zadržaných osôb,“ uviedol súd v stručnom rozhodnutí vydanom skoro ráno.
Dvaja sudcovia v deväťčlennej najvyššej súdnej inštancii v USA podľa AP so sobotňajším rozhodnutím vyjadrili nesúhlas.
Trump nariadil vyhostiť troch Venezuelčanov v rámci ťaženia proti zločineckej organizácii Tren de Aragua. Túto organizáciu podľa šéfa Bieleho domu využíva vláda venezuelského autoritárskeho prezidenta Nicolása Madura, aby destabilizovala Spojené štáty.
Pre spojenectvo medzi vládou a organizáciou sa podľa Trumpa z Venezuely stal hybridný zločinecký štát. To podľa šéfa Bieleho domu umožňuje pre deportácie aplikovať zákon o nepriateľských cudzincoch z roku 1798. Ten naposledy využili USA počas druhej svetovej vojny na internáciu osôb japonského, nemeckého či talianskeho pôvodu.
Prípad vyvoláva otázky, či sa bude Trumpova administratíva ochotná rozhodnutiu súdu podriadiť. Podľa Reuters môže tento súdny spor prerásť do závažného stretu medzi výkonnou a súdnou mocou v USA a potenciálne vyústiť do plnohodnotnej ústavnej krízy.