Na hlavný obsah

Nemeckí sociálni demokrati a konzervatívci sa dohodli na novej vláde

Rozdelené sú už aj ministerstvá.

Nemeckí sociálni demokrati a konzervatívci sa dohodli na novej vláde
Predstavitelia CDU/CSU a SPD pred začiatkom rokovaní. Foto: TASR/AP

Nemecká konzervatívna únia CDU/CSU a sociálna demokracia (SPD) sa dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Na tlačovej konferencii to v stredu (9. 4.) potvrdil budúci nemecký kancelár Friedrich Merz.

Nemecko podľa neho dostane silnú a akcieschopnú vládu, ktorá bude reformovať a investovať, urobí krajinu bezpečnejšou a hospodársky silnejšou. Európa sa podľa Merza bude môcť na Nemecko spoľahnúť.

Merzovi konzervatívci, ktorí vyhrali februárové predčasné parlamentné voľby, a sociálni demokrati začali o koaličnej vláde rokovať v polovici marca. Spoločne majú v Spolkovom sneme väčšinu 328 poslancov z 630.

Podľa nemeckých médií bude mať Kresťanskodemokratická únia (CDU) vo vláde sedem kresiel, bavorská Kresťansko-sociálna únia (CSU) tri a SPD päť.

Podľa Merza je dohoda „veľmi silným a jasným signálom“ pre nemeckých občanov aj partnerov v Európskej únii. „Nemecko dostane akcieschopnú a silnú vládu,“ povedal. Strany sa podľa neho dohodli na silnom pláne, „pomocou ktorého krajinu posunieme vpred“. P

odľa predsedu CSU a bavorského premiéra Markusa Södera bude nová vláda nielen investovať, ale aj konsolidovať a reformovať.

Spolupredseda SPD Lars Klingbeil, ktorý bude podľa nemeckých médií v novej vláde vicekancelárom a ministrom financií, bude mať Nemecko stabilnú vládu s jasným kurzom, ktorá bude sadať na hospodársku silu a spoločenskú súdržnosť.

Dohode o nemeckej koalícii sa v Správach venoval redaktor Tibor Macák:

Podpora Ukrajiny, zmena migračnej politiky

Strany sa dohodli okrem iného na ďalšej podpore Ukrajiny, ktorá sa už viac ako tri roky bráni ruskej invázii, na ďalšej spolupráci so Spojenými štátmi, ale aj na sprísnení migračnej politiky a podpore nemeckého hospodárstva.

V oblasti migrácie podľa Merza nová vláda okrem iného na dva roky pozastaví možnosť zlučovania rodín migrantov, ktorí požívajú len subsidiárnu, teda časovo obmedzenú ochranu. Ukončí tiež dobrovoľné programy na prijímanie utečencov.

Strany sa tiež dohodli na odmietaní migrantov na hraniciach, a to aj v prípade, že budú chcieť požiadať o azyl. Robiť tak Nemecko bude podľa dohody v koordinácii s európskymi susedmi. Podľa Merza má vláda v úmysle tiež deportovať migrantov do Afganistanu a do Sýrie, počnúc páchateľmi trestných činov.

Tesne po voľbách Merz avizoval, že chce mať vládu zostavenú do Veľkej noci. Sociálni demokrati však chcú nechať o vstupe do vlády hlasovať členskú základňu, čo zaberie desať dní.

Schváliť musí koaličnú dohodu predsedníctvo CSU, CDU chce nechať hlasovať malý stranícky zjazd. Je tak pravdepodobné, že sa Merz kancelárom nestane do Veľkej noci, ale až na začiatku mája. Podľa agentúry DPA by mohol Spolkový snem lídra CDU/CSU do čela nemeckej vlády zvoliť 7. mája.

Už v úvodných rozhovoroch sa konzervatívci a sociálni demokrati dohodli okrem iného na reforme takzvanej dlhovej brzdy, teda ústavného opatrenia, ktoré má brániť prílišnému zadlžovaniu krajiny. Cieľom bolo umožniť pôžičky, ktoré by financovali zvýšenie výdavkov na obranu.

Vyjednávači sa tiež zhodli na vytvorení investičného fondu s objemom 500 miliárd eur, ktorý má byť financovaný z pôžičiek. Obe opatrenia sa podarilo stranám budúcej vlády presadiť v marci v oboch komorách parlamentu: volenom Spolkovom sneme aj Spolkovej rade, ktorá zastupuje záujmy 16 spolkových krajín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet