Na hlavný obsah

Nemecko prestalo predbežne prijímať utečencov v rámci programu OSN

Krok má súvisieť s koaličnými rokovaniami o vzniku novej vlády.

Nemecko prestalo predbežne prijímať utečencov v rámci programu OSN
Na archívnej snímke migranti v Nemecku pri centre pre žiadateľov o azyl. Foto: TASR/dpa

Nemecko prestalo predbežne prijímať utečencov z programu OSN. S odvolaním sa na nemecké ministerstvo vnútra o tom v utorok (8. 4.) informovala agentúra DPA. Podľa nej krok súvisí s koaličnými rokovaniami o vzniku novej vlády. Strany, ktoré ich vedú, chcú účasť v programe úplne ukončiť.

Nemecko v minulosti Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Európskej komisie, ktorá program finančne podporuje, sľúbilo, že v rokoch 2024 a 2025 prijme v presídľovacom programe 13 100 utečencov.

Podľa UNHCR ich doteraz prijalo 5 061. Sú medzi nimi napríklad aj Sýrčania, ktorí utiekli pred vojnou do Turecka. K presídleniu časti z nich do európskych krajín sa zaviazal Brusel v migračnej dohode, ktorú uzavrel s Ankarou v roku 2016.

Nemecko prestalo utečencov predbežne prijímať s ohľadom na povolebné rokovania o vzniku vlády. Tie vedú konzervatívne únie CDU/CSU a sociálna demokracia (SPD). Strany sa v sondážnych rozhovoroch v marci dohodli na tom, že ukončia dobrovoľné programy pre prijímanie utečencov a nebudú sa zúčastňovať žiadnych nových.

Migrácia ako hlavná téma volieb

Migrácia a jej riadenie bola hlavnou témou pred februárovými predčasnými parlamentnými voľbami v Nemecku. Vyhrala ich síce CDU/CSU, na druhom mieste ale skončila silne protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Konzervatívci pravdepodobného budúceho nemeckého kancelára Friedricha Merza pritom počas predvolebnej kampane tiež sprísnili požiadavky v migračnej a azylovej politike, žiadajú zásadný obrat.

V záverečnej fáze koaličných rokovaní, ktorá sa začala v pondelok (7. 4.), sa vyjednávači snažia nájsť kompromis okrem iného práve v otázke migrácie.

Podľa zdrojov agentúry DPA by teraz Nemecko malo z presídlovacieho programu OSN prijať už len tých utečencov, u ktorých je spracovanie žiadosti v pokročilom štádiu.

Nemecko sa na presídľovacom programe podieľa od roku 2012. UNHCR v ňom navrhuje prijatie obzvlášť ohrozených ľudí, ktorí sa nemôžu vrátiť do vlasti, ani zostať v krajine, do ktorej pôvodne utiekli.

Nemeckí úradníci potom ich žiadosti preverujú priamo na mieste. V Nemecku nedostanú azyl, ale len povolenie na pobyt na tri roky. V prípade úspešnej integrácie potom ale zvyčajne môžu zostať v krajine dlhodobo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet