Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len horolezcom, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov v tejto himalájskej krajine. Uvádza sa to v návrhu nového nepálskeho zákona s cieľom znížiť preplnenosť na najvyššej hore sveta a zvýšiť tam bezpečnosť.
V Národnom zhromaždení, 59-člennej hornej komore parlamentu, má vládnuca koalícia väčšinu potrebnú na schválenie zákona. Podľa návrhu tiež musia byť vedúci miestneho personálu a horský vodca sprevádzajúci horolezcov nepálski občania.
Príjmy nepálskeho štátneho rozpočtu sú vo veľkej miere závislé od horolezectva, vysokohorskej turistiky a cestovného ruchu. Krajina čelí kritike, že vystúpiť na 8849 metrov vysoký vrchol sa po zaplatení poplatku pokúša priveľa aj neskúsených horolezcov.
Počas sezóny sa preto vytvára dlhý rad v „zóne smrti“, kde nie je dostatok prírodného kyslíka na prežitie. Obzvlášť nebezpečný je aj ľadopád Khumbu a tesne pod vrcholom Hillaryho schod. Preplnenosti sa pripisuje vysoký počet úmrtí, minulý rok ich bolo osem. V roku 2023 zomrelo 12 horolezcov, ďalších päť je nezvestných. Nepál vtedy vydal 478 povolení.
V krajine je podľa ministerstva viac než 400 vrcholov, na ktoré sa môže vydávať povolenie. Z toho 74 je vyšších ako 7000 metrov. „Len niekoľko sedemtisícových vrcholov (v Nepále) priťahuje horolezcov,“ povedal Taši Lhakpa Šerpa zo spoločnosti 14 Peaks Expedition. Tá je hlavným organizátorom expedícií v Nepále. Taši vystúpil na Everest osemkrát.
Nepálska vláda začiatkom roka oznámila, že poplatok za povolenie na výstup na Mount Everest pre zahraničných horolezcov zvýši o 35 percent z 11-tisíc na 15-tisíc dolárov.
Sedemtisícovky ako príprava
Medzinárodní prevádzkovatelia expedícií považujú za primerané kritérium výstup na akúkoľvek sedemtisícovku, nielen v Nepále. „To by nemalo žiadny zmysel,“ uviedol organizátor vysokohorských expedícií Rakúšan Lukas Furtenbach.
„Do tohto zoznamu by som pridal aj hory, ktoré sa blížia k 7000 metrom a sú široko využívané ako príprava, ako napríklad Ama Dablam, Aconcagua, Denali a ďalšie,“ doplnil.
Furtenbach v súčasnosti vedie expedíciu na Everest. Kvalifikovaných nepálskych horských vodcov, je podľa neho nedostatok a preto by tam mali mať možnosť pracovať aj horskí vodcovia z iných krajín.
„Je dôležité, aby horskí vodcovia mali kvalifikáciu ako IFMGA (Medzinárodná federácia asociácií horských vodcov) bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Vítame aj nepálskych sprievodcov IFMGA, ktorí pracujú v Alpách v Európe,“ povedal.