Niektorí lídri vládnej koalície zvažujú mimoriadne zdanenie zbrojárskych firiem. Zdôvodňujú to tým, že podľa nich ťažia z globálnych nepokojov a majú vďaka nim nadmerné zisky. Z opozície zaznieva podpora tohto zdanenia, aj kritika. Zbrojárov podľa niektorých opozičných politikov treba podporiť ešte viac.
V zbrojárskom priemysle pôsobí na Slovensku viac ako 40 spoločností. Ich tržby v posledných rokoch vzrástli mnohonásobne a pohybujú sa na úrovni stámiliónov. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v tejto súvislosti povedal, že Slovenská národná strana navrhne mimoriadne zdanenie zbrojárskych firiem.
„My s týmto pôjdeme do diskusie o štátnom rozpočte,“ vyhlásil. „Tak, ako v minulosti boli dodatočne dodanené firmy, ktoré mali zisky, abnormálne zisky, len preto, že vyletela cena elektrickej energie, dnes takúto ekonomickú žatvu majú zbrojárske koncerny,“ uviedol Taraba.
„Sklady povymetané do posledného náboja, ktoré tam zostali už desiatky rokov,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). „V tomto prípade, no kto iný sa má podieľať viac na tej konsolidácii ako tí, ktorí sú veľkí, ktorí zarábajú a ktorí na tom celom profitujú?“ vyhlásil.
Zdaneniu zbrojoviek sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:
„V obrannom priemysle funguje úplne otvorená súťaž, čiže to nie je regulované prostredie,“ pripomenul minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). „Bolo by veľmi zvláštne, prečo automobilky nezaťažujeme osobitnou daňou, keď mali veľmi dobré roky?“ spýtal sa.
Podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) je to téma na diskusiu naprieč celou koalíciou. Myšlienku mimoriadneho zdanenia zbrojoviek nateraz nezavrhol. „Ja ako minister financií privítam každý, každý jeden zdroj peňazí,“ povedal Kamenický.
Časť opozície zbrojárov podporuje
„Skúsme získať viac peňazí podporou, to znamená, nech ten zbrojársky priemysel ešte viac rastie, nech má ešte vyšší obrat a aj pri rovnakých sadzbách z vyššieho obratu získa štát viac daní, či už na daniach zamestnancov alebo aj na daniach zo zisku,“ uviedol poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
„Vidíme, ako sa správa k podpore obranného priemyslu Nemecko, ktoré na to ide vyčleniť obrovské prostriedky, takisto celá Európska únia, Európska komisia. To znamená, že obranný priemysel sa ide podporovať,“ skonštatoval poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH).
Zvyšok opozície o podpore zbrojárov nehovorí a naznačuje, že by mimoriadne zdanenie podporili. „Zbrojársky priemysel, v pohode, nech zdania,“ vyhlásil poslanec NR SR Július Jakab. „To sa dá, len by vláda musela chcieť,“ uviedol poslanec Michal Šimečka (PS).
Kamenický nechce ísť gréckou cestu
Opozícia vyzýva vládu, aby sa pri konsolidácii verejných financií nespoliehala iba na ľudí či na podnikateľský sektor, ktorý chce zdaniť, a aby šetrila aj na sebe, teda na strane výdavkov. Minister financií Ladislav Kamenický v tejto súvislosti povedal, že budúcoročná konsolidácia bude opäť tvrdá, ale šetriť sa bude aj na strane výdavkov.
„Ja nechcem, aby sa Slovenská republika vydala nejakou gréckou cestou. Aby sme sa dostali do rúk veriteľov a potom budeme musieť robiť to, čo tí veritelia budú od nás chcieť,“ povedal minister.
Kamenický zatiaľ konkrétne konsolidačné opatrenia na výdavkovej strane nepredstavil. Urobiť tak mieni až po tom, keď sa na nich dohodne celá vládna koalícia. Na budúci rok bude podľa neho potrebné konsolidovať na úrovni dvoch miliárd eur.