Na hlavný obsah

Ochranári odmietajú plošný odstrel medveďov. Envirorezort by podľa nich porušil právne predpisy

Podľa poľovníkov medveď stratil rešpekt pred človekom.

Ochranári odmietajú plošný odstrel medveďov. Envirorezort by podľa nich porušil právne predpisy
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého, preto je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) potrebné pristúpiť k plošnej regulácii.

Zastreliť plánuje tretinu jedincov. Viaceré organizácie to odmietajú s tým, že odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami. Podľa nich rezort vedome poruší právne predpisy. Slovenská poľovnícka komora reaguje, že medvede stratili rešpekt pred človekom a útoky pribúdajú.

Taraba v súvislosti s prípadom pod Poľanou v Detve informoval, že štátna ochrana prírody doručila odôvodnenie na navrhovaný plošný odstrel 350 jedincov. Budú ich regulovať tak, ako v minulosti, teda plošne a preventívne.

Zámeru rezortu životného prostredia regulovať populáciu medveďa sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka STVR Simona Gablíková:

„Čím viac je medveďov, tým viac je stretov s človekom a viac škôd. Som presvedčený, že tak, ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov,“ uviedol na sociálnej sieti Taraba.

Podľa viacerých organizácií je vedecky preukázané, že odstrely medveďov neznižujú počet konfliktov s človekom.

„Myslíme si, že ide o nekonceptné riešenie, ktoré neprinesie požadované výsledky. Jednoducho odstrel, ktorý aj doteraz ministerstvo životného prostredia realizovalo, nepriniesol zlepšenie situácie, naopak, útokov je ešte viac ako v minulosti,“ zhodnotil Marián Hletko z Iniciatívy My sme les.

Poslankyňa z opozičného PS Tamara Stohlová doplnila, že práve prevencia v minulosti priniesla výsledky.

„Napríklad vo Vysokých Tatrách po zabezpečení kontajnerov, Taraba s Kuffom preventívne opatrenia vytrvalo ignorujú. Zlyhávajú tiež v komunikácii s verejnosťou o tom, ako sa v prírode bezpečne pohybovať,“ upozornila.

SPK považuje reguláciu za správnu

Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Alojz Kaššák reagoval, že práve v minulosti, keď sa medvede regulačne lovili, tak problémy s nimi vo veľkej miere zmizli.

„Ako keby si medvede medzi sebou dali echo – pozor, človek začína byť nebezpečenstvo. Jednoducho človek v minulosti, alebo poľovník, lesník, ktorý keď sa pohyboval v lesnom prostredí a dostal sa do kontaktu s medveďom a včas dal o sebe vedieť, tak medveď jednoducho ušiel. V súčasnosti je napadnutí, aj fatálnych, čoraz viac,“ podotkol.

Návrh na vyhlásenie mimoriadnej situácie v okresoch výskytu medveďa predloží minister na zajtrajšej vláde.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál