O škodlivosti plesní vie hádam každý. Čo však v prípade, že sa ich v byte neviete zbaviť a kompetentní za ich výskyt vinia vás a situáciu neriešia? Presne toto zažíva pani Iveta Majerová, ktorá spolu s dcérou už niekoľko rokov zvádza s plesňami nerovný boj. Postupujú kompetentní v jej prípade správne?
Pleseň im znepríjemňuje život
„Toto sú všetko čisté, opraté veci, len ich nemôžem dať do skrine. Takže to riešime takýmito vrecami,“ uviedla pani Iveta Majerová. Ukazovala počas toho na veci v plastovom vreci.
Mama s dcérou už takto fungujú niekoľko mesiacov. Veci do skrine odložiť nemôžu, pretože by skončili rovnako ako tie, ktoré kvôli plesni musela pani Majerová vyhodiť. Kým sa situácia nevyrieši, majú šaty voľne uložené v boxoch. Sezónne oblečenie dokonca v pivnici.
Pani Majerová kúpila byt na Internátnej ulici v Banskej Bystrici na jar v roku 2021. Plesne sa objavili hneď v prvú zimu.
„Tak sme to Savom (dezinfekčný prostriedok), neviem čím všetkým (čistili),“ vymenovala. Na chvíľu to zišlo. Na niektorých miestach to však ani nezišlo a začalo sa to vytvárať znova. „Už som potom zostala zúfalá lebo už som bola bezmocná,“ opísala.
Keďže bytový dom spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov, oslovila pani Majerová jeho predsedu. Verila, že problém sa začne riešiť.
„On ma proste, dá sa povedať, aj odbil. Povedal, že každý v tomto paneláku má problém s plesňou,“ uviedla.

Problém je tu už dlho
„Bývame tu od začiatku ako postavili bytovku, 46 rokov, a tento problém s plesňou je tu od začiatku,“ uviedla členka rady spoločenstva vlastníkov bytov (SVB) Dana Šoltésová. Dodala, že veľa ľudí v danom dome už malo s plesňami veľké problémy. „Nikto sa k tomu verejne nevyjadrí, ale medzi sebou sa rozprávame za tie roky,“ skonštatovala.
O to zvláštnejšie vyznieva reakcia predsedu spoločenstva, ktorému sme navrhli stretnutie v snahe zistiť, ako to v bytovom dome naozaj je.
„Na základe jedného malého bytu, nevetraného a zavaleného nábytkom, nemáte právo paušalizovať situáciu na spoločenstve,“ uviedol predseda SVB Internátna 885 Peter Dobrovič v mailovej komunikácii. Pripomenul, že je tam 40 bytov. „O koľkých máte vedomosť, že sú plesne? Uveďte mi prosím počet,“ žiadal.
„Bývam tu 30 rokov a za ten čas viem o jednej oficiálnej sťažnosti na plesne, pani Majerová. Akým právom mi posielate takýto mail? Vy ma určite nebudete úkolovať a dávať mi termíny na kameru,“ napísal Dobrovič v reakcii na naše otázky. „Váš mail posielam na právne oddelenie správcu, nech koná. Je to jeho kompetencia,“ uzavrel.
„Správa bytového domu môže byť vykonávaná len správcom alebo spoločenstvom,“ povedal nezávislý advokát Matúš Lemeš. Dodal však, že spoločenstvo môže požiadať, aby niektoré činnosti vykonával aj tretí subjekt na základe zmluvy. „Ide o tzv. mandátnu zmluvu,“ vysvetlil.
Nepomohol mandatár ani odborník
Presne takýmto spôsobom je spravovaný aj bytový dom na Internátnej ulici. Spomínaným mandatárom je v tomto prípade spoločnosť Bythos, ktorú pani Majerová po neúspechu u predsedu spoločenstva oslovila.
„Bythos, ten pán komunikoval so mnou najskôr telefonicky, nemal ani zo začiatku snahu prísť. Tak som sa potom nahnevala a tie fotky som mu poslala na mail,“ uviedla. „Išiel so mnou, zmeral mi v izbe teplotu, bolo 23 stupňov, a zmeral teplotu tej steny. Tam bolo 19 stupňov,“ vysvetlila.
„Pri obhliadke bytu v decembri 2024 bola vlhkosť v priestore citeľne nad optimálnou hranicou 60 percent, čo je možné korigovať krátkym a intenzívnym vetraním, čím sa zabezpečí výmena vzduchu,“ uviedla konateľka spoločnosti Bythos s.r.o. Nadežda Čemová v písomnom stanovisku.
„Keď sa aj nie celkom správne alebo nepravidelne vetrá, môžu vznikať plesne. Nie však takého obrovského charakteru. Tam musí byť niečo závažné,“ skonštatovala viceprezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Ľubomíra Čapkovičová.
„Predseda sa nemôže spoliehať na to, že osloví mandatára, ktorý na to nemá kompetencie, a mandatár to vyrieši,“ dodala.
„Ja som pánovi Dobrovičovi na rovinu povedala, že to potrebujem riešiť. Žiadna snaha od neho nebola, že by mi nejako pomohol,“ uviedla pani Majerová. „Okrem toho, že mi povedal, že tí čo mi robili stierky, tam museli dať zlú farbu, že ja zle vetrám, že suším prádlo v byte,“ pokračovala.
„Predseda má zabezpečiť odborníka, ktorý zistí príčinu prečo je pleseň v takom rozsahu,“ uviedla Čapkovičová.
„Sušičku mám, aj vetrám pravidelne,“ potvrdila pani Majerová. Vlhkosť je podľa nej 46 – 51, ako jej povedal pán z Bythosu. „Je to v norme, žiadna veľká vlhkosť tu už nie je,“ dodala. „Tá pleseň v rohu, normálne to až na komodu išlo, veď to je vrstva úplne ako mach,“ vyhlásila.
Možnosti riešenia situácie pani Majerovej v relácii Občan za dverami zisťovala Andrea Lučanská:
Dcéru čaká operácia mozgu
Pani Majerovú nezáujem kompetentných mrzí o to viac, že musí okrem plesní v byte riešiť aj vážne zdravotné problémy svojej maloletej dcéry. Tú v blízkej budúcnosti čaká operácia mozgu. Jej mama má strach, ako sa v takom nezdravom prostredí a s oslabenou imunitou bude zotavovať.
„Má Arnold-Chiariho syndróm. Je to taká dutina, ktorá jej tlačí na mozog, na miechu,“ vysvetlila. Dodala, že jej dcéra má odpadové stavy, kolapsové, a veľa času strávi v tej izbe.
„Nie je to ľahká operácia, jednak toho sa bojím. Je to predsa moje dieťa, moja dcéra, a ešte aby mala byť v takých podmienkach,“ skonštatovala. „Neviem, či bude ležať, ako bude chodiť. Čiže ona bude odkázaná na to lôžko a opateru v tej izbe,“ pripomenula.
„Z imunoalergologického hľadiska treba spomenúť pacientov s oslabenou imunitou, ktorí pod vplyvom určitých plesní budú na tom horšie a môžu sa rozvinúť určité ochorenia vo výraznejšej miere,“ uviedol imunoalergológ Štefan Raffáč.
Zdravotné problémy však hrozia všetkým, ktorí pleseň či už vedome alebo nevedome ignorujú. Nezávislý advokát preto vlastníkom pasivitu jednoznačne neodporúča.
„Pleseň momentálne absolútne nikto nerieši, nikto. Zlyháva to na vzťahoch,“ uviedla Šoltésová. „Sme len 40 bytový barák ale vzťahy sú tu zlé. Čo ťa nepáli nehas, ja by som to tak vnímala,“ doplnila.
Riešenie má hľadať predseda spoločenstva
„Vlastníci v bytovom dome, ak budú pasívni, tak ich skôr či neskôr ten problém dobehne,“ upozornil Lemeš. Skonštatoval, že dnes tento problém môže mať sused v jednom byte a zajtra to môže byť problém u iného suseda. „Preto treba byť aktívni a spoločným úsilím hľadať riešenie,“ vyzval.
Vlastníci sa konečne zhodli aspoň na tom, že bytový dom po rokoch potrebuje komplexnú opravu. Projektant, ktorý pripravuje dokumentáciu verí, že aj toto pomôže pleseň odstrániť. Pani Majerová však tak dlho čakať nemôže.
„Tam je problém ten, že zrejme tie rohy a kúty v tom dome majú nízku povrchovú teplotu, preto tam tá pleseň vzniká,“ vysvetlil do telefónu projektant Michal Vigaš. „Keď to ale my zateplíme, tak vlastne zvýšime vnútornú povrchovú teplotu konštrukcií. K tým plesniam by už nemalo dochádzať,“ opísal.
„Vzhľadom na skutočnosť, že pod vedením predsedu spoločenstva inžiniera Dobroviča je už rozbehnutý proces komplexnej obnovy domu, čím sa dosiahne podstatné zlepšenie tepelno-technických vlastností bytového domu na ulici Internátna 885/16, 18, 20, 22, spoločenstvo láskavo žiada vlastníčku – sťažovateľku o trpezlivosť,“ uviedla konateľka Bythosu Nadežda Čemová v písomnom stanovisku.
„Mám rok a pol počkať, lebo sa pracuje na projekte?“ spýtala sa pani Majerová. „Ja rok a pol nemôžem žiť v takomto byte, v žiadnom prípade,“ vyhlásila.
Podľa Čapkovičovej by bolo vhodné, ak by aj vlastníčka požiadala predsedu, aby sa obrátil aj na hygienu. „Pokiaľ to neurobí predseda, tak potom je to v kompetencii vlastníka,“ uviedla.
„Lemeš potvrdil, že v prípade dôvodného podozrenia na možné ohrozenie zdravia by predseda spoločenstva určite mal osloviť odborné subjekty, aby k tomu zaujali stanovisko. „Aby mohlo byť zvolané zhromaždenie o tejto veci, aby sa mohlo hlasovať. Pasivita v tomto prípade určite nie je na mieste,“ uzavrel.