Na hlavný obsah

Lekárka bez hraníc: Z Pásma Gazy sa stáva masový hrob. Je peklom pre Palestínčanov, ale aj tých, ktorí pomáhajú

Už viac ako 50 dní sa do Gazy nedostali nové humanitárne zásoby.

Lekárka bez hraníc: Z Pásma Gazy sa stáva masový hrob. Je peklom pre Palestínčanov, ale aj tých, ktorí pomáhajú
Z Pásma Gazy sa stáva masový hrob. Foto: TASR/AP

Izraelské vzdušné sily v noci útočili na policajnú stanicu v meste Džabália v Pásme Gazy. Dopadli na ňu dve rakety. Podľa tamojších zdravotníkov prišlo o život najmenej desať ľudí. Ďalší utrpeli zranenia. Podľa izraelskej armády útočili vojaci na veliteľstvo teroristických skupín Hamas a Palestínskeho Islamského džihádu.

Humanitárna situácia asi nikdy nebola v Pásme Gazy podľa koordinátorky organizácie Lekári bez hraníc Terezy Wyn Haniakovej horšia. “Palestínčania zažívajú asi najtemnejšiu kapitolu vojny od októbra 2023, od brutálneho útoku Hamasu,“ uviedla.

Na zdravotnícke zariadenia sa podľa Haniakovej neustále útočí, chýbajú humanitárne zásoby, aj tie úplne najzákladnejšie veci ako sú voda, elektrina, palivo, lieky. “Mám pocit, že ľudia v Gaze sú odsúdení k nejakému kolektívnemu trestu. Nemajú domov, nemajú lieky,“ priznala koordinátorka.

Situácia sa do nejakej miery zhoršila od znovuobnovenia bojov v marci 2025. “Keď sa prímerie v marci porušilo, izraelské sily znovu spustili nové vojenské operácie. Opäť začalo masové vysídľovanie obyvateľov, obyčajní ľudia aj humanitárni pracovníci začali znovu prichádzať o životy,“ prezradila Haniaková.

O situácii v Pásme Gazy sme sa v relácii Aktuálne :24 rozprávali s koordinátorkou organizácie Lekári bez hraníc Terezou Wyn Haniakovou:

Dva mesiace bez nových humanitárnych zásob

Už viac ako 50 dní sa do Gazy nedostali nové humanitárne zásoby. “Pásmo Gazy je teraz v absolútnej blokáde, je to aj určitá vojenská taktika, ktorá ma za účel systematicky rozložiť zdravotnícky systém a humanitárnu odpoveď na akékoľvek potreby,“ zhodnotila Haniaková.

Napriek náročnej situácii z hľadiska bezpečnosti nemajú ako Lekári bez hraníc žiadnu špecifickú ochranu. “Máte základné školenie. Čo sa týka ochrany, občas máme prilby, ale niekedy ani to nie. Nemáme žiadnu ozbrojenú ochranku, to by išlo proti našim hodnotám – násilie vytvára len ďalšie násilie,“ povedala lekárka bez hraníc.

“Veríme, že humanitárne právo by nás malo ochrániť. Keď komunikujete so všetkými stranami konfliktu, nebude na nás útočené. To však v Pásme Gazy už dávno neplatí. Aj v našich radoch bolo zabitých už 11 mojich kolegov,“ prezradila Haniaková.

“Situácia nielen Palestínčanov, ale aj tých, ktorí im pomáhajú sa stáva peklom. Zdá sa, že z Pásma Gazy sa stáva jeden masový hrob,“ skonštatovala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet