Na hlavný obsah

Po hromadnom prepúšťaní má každý zamestnanec nárok na odstupné. Ak ho spoločnosť Ecco nezaplatí, pokryje to Sociálna poisťovňa

Zamestnanci závodu prídu o prácu v lete.

Po hromadnom prepúšťaní má každý zamestnanec nárok na odstupné. Ak ho spoločnosť Ecco nezaplatí, pokryje to Sociálna poisťovňa
Zamestnankyňa v závode Ecco. Foto: STVR

Ak spoločnosť Ecco v Martine prepusteným zamestnancom nezaplatí odstupné, Sociálna poisťovňa to pokryje z garančného fondu. Vyhlásil to minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Úrady práce budú prepusteným asistovať pri hľadaní nového zamestnania. Odborári upozorňujú, že väčší problém môžu mať tí, ktorí majú len pár rokov do dôchodku.

Po hromadnom prepúšťaní má každý zamestnanec nárok na odstupné. Jeho výška závisí od počtu odpracovaných rokov vo firme. Minister práce avizuje, že ak zamestnancom Ecco firma mzdu alebo odstupné nevyplatí, peniaze dostanú zo Sociálnej poisťovne. Tá si ich bude od zamestnávateľa vymáhať v konkurze.

“Generálny riaditeľ ma ubezpečil v rozhovore, že všetky záväzky voči zamestnancom si firma vysporiada. Budeme však v strehu, pretože aj majitelia spoločnosti Eterna v Bánovciach nad Bebravou hovorili, že si záväzky splnia a nakoniec viete, že tak nebolo,“ uviedol minister Tomáš.

Firma, ktorá sa chystá hromadne prepúšťať, to zo zákona musí nahlásiť minimálne mesiac dopredu. Hromadné prepúšťanie nastane, ak podnik za mesiac prepustí 10 percent zamestnancov.

Hromadnému prepúšťaniu sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Andrea Šeligová:

Takéto zmeny môžu nastať z organizačných dôvodov, napríklad rušenie prevádzky či zmeny vo výrobe. Ústredie práce od začiatku roka eviduje hromadné prepúšťanie v 20 firmách. „Prepustených bolo 91 zamestnancov,“ povedala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Dorčáková.

Podľa odborárov pomôže zmierniť dopady na prepustených ľudí aj kolektívna zmluva. V spoločnosti Ecco v nej majú zahrnuté aj vyššie odchodné, než udáva zákon.

“Môže tu byť ešte problém, že mnohí z týchto zamestnancov sú aj v preddôchodkovom veku. Môžu požiadať Sociálnu poisťovňu o priznanie predčasného starobného dôchodku, ak sú dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku,“ ozrejmila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martin Némethová.

Ak budú mať prepustení zamestnanci naďalej problém nájsť si novú prácu, môžu o požiadať dávku v nezamestnanosti či v hmotnej núdzi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika