Na hlavný obsah

Po zmenách vo fyzických testoch pri nábore nových policajtov by mohli prejsť úpravami aj tie psychické

Nebude sa však meniť obsah ani náročnosť.

Po zmenách vo fyzických testoch pri nábore nových policajtov by mohli prejsť úpravami aj tie psychické
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pripustil zmeny pri psychotestoch pre budúcich policajtov. Úpravy nebudú obsahové a nezníži sa ani ich náročnosť.

Prax podľa neho ukazuje, že mnohí záujemcovia o prácu v polícii ich nezvládajú aj preto, lebo sú v slovenskom jazyku, pričom bližšie majú k inej reči. Podľa bezpečnostného jazyka by to bola zmena, ktorá mala prísť už dávno.

Počas jedného mesiaca novej náborovej kampane ministerstva vnútra sa do polície prihlásilo asi 1 600 uchádzačov, pričom vlani to bolo 4 500 za celý jeden rok. Mnohí z nich však neprejdú fyzickými testami. Aj preto ich od apríla zmenili a sú menej náročné. Najviac uchádzačov však spravidla neuspeje na psychotestoch. Tie sa ministerstvo vnútra obsahovo meniť nechystá.

Zmenám v psychotestoch pri nábore policajtov sa v relácii Aktuálne :24 venoval redaktor Radoslav Šebo:

„To si v dnešnej dobe nikto nedovolí psychotesty znížiť. Mali sme množstvo prípadov, ktoré zarezonovali aj verejnosťou a tu naozaj nie je na mieste, aby sme túto kategóriu nejak znížili,“ uviedol viceprezident Policajného zboru Rastislav Polakovič.

„Fyzička je niečo, na čom viete, na rozdiel od vašej psychiky, pracovať, čo si viete vytrénovať,“ myslí si Šutaj Eštok.

Iný jazyk psychotestov

Okresy Dunajská Streda, Galanta alebo Komárno uvádza minister ako príklad, v ktorých je hlboký podstav policajtov a zároveň tam aj najviac záujemcov psychotestami neprechádza.

Takéto testy podstupujú policajti pred vstupom do zboru, pri preradení na inú funkciu alebo aj v prípade, ak má nadriadený pochybnosti o psychickom zdraví. Zameriava sa na celkovú osobnosť človeka, jeho charakter, temperament, postoje aj na pamäť či IQ. Pozostáva z písomnej časti, po ktorej nasleduje aj osobný pohovor.

„Ľudia prepadajú z psychotestov, pretože, nieže by boli neschopní, ale nerozumejú im, pretože ich prirodzený zmýšľajúci jazyk je maďarčina,“ ozrejmil minister vnútra.

Šutaj Eštok tvrdí, že pracuje na tom, aby sa dali robiť psychotesty aj v inom jazyku ako v slovenčine, a teda napríklad v maďarčine, ak ide o regióny na južnom Slovensku. Podľa neho je to aj tak jazyk, v ktorom policajti komunikujú bežne s občanmi v teréne.

„Bolo by to nepochybne vhodné. Vieme všetci z oboru, že znalosť primárneho jazyka veľmi výrazným spôsobom ovplyvňuje výsledky psychotestov. A pokiaľ ich človek vykonáva v jazyku inom ako rodnom jazyku, tak výsledky sú negatívne ovplyvnené,“ zdôraznil bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Podľa bezpečnostného analytika sa na takúto zmenu čakalo už roky. Kedy bude reálna, minister nateraz nespresnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko