Na hlavný obsah

Počet nelegálnych cigariet na Slovensku rastie, v priemere je každá trinásta bez zaplatenej dane

V Európskej únii tvoria osem percent spotreby.

Počet nelegálnych cigariet na Slovensku rastie, v priemere je každá trinásta bez zaplatenej dane
Ilustračná snímka cigarety. Foto: STVR

Nelegálny tabak tvorí osem percent spotreby cigariet v Európskej únii. Štáty EÚ ročne prichádzajú o viac než jedenásť miliárd eur na daniach. Na Slovensku je tento trend ešte horší. Za prvé mesiace tohto roka zaznamenala Finančná správa SR raz toľko prípadov ako za celý rok 2024.

Podľa spoločností, ktoré sledujú slovenský trh s cigaretami, len v roku 2023 fajčiari na Slovensku spotrebovali 260 miliónov nelegálnych cigariet.

„Približne každá trinásta cigareta na Slovensku je bez zaplatenej spotrebnej dane. Ide buď o výrobky legálne uvedené na trh v krajinách ako Ukrajina či Poľsko, alebo, po prvý raz vo väčšej miere, ide o takzvané falzifikáty,“ uviedol riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.

Finančná správa len za prvé tri mesiace tohto roka zabránila strate pre štát vo výške 20 miliónov eur. Je to raz toľko, ako za celý minulý rok. „Väčšinu straty z nepredaných tabakových výrobkov ide na vrub štátu. Až 80 percent z ceny škatuľky v trafike totiž ide do štátneho rozpočtu,“ pokračuje Tuchscher.

Nelegálnym cigaretám sa v Správach venoval redaktor Erik Adamson:

Riziko organizovanej kriminality

Okrem ekonomických škôd však nelegálna výroba cigariet, ale aj iných návykových látok, zvyšuje riziko vzniku organizovanej kriminality. Finančnej správe, ktorá bojuje proti činnosti výrobcov nelegálnych cigariet, sa dokonca vyhrážali.

„Stáva sa, že po zásahoch Kriminálneho Úradu Finančnej Správy proti nelegálnym výrobniam cigariet dostáva finančná správa vyhrážky. Obsahom týchto správ boli informácie o umiestnení nástražných systémov v nešpecifikovaných priestoroch finančnej správy,“ vysvetľuje hovorca Finančnej správy SR Daniel Súkup.

„Polícia eviduje dve udalosti v priebehu mesiaca marec a jednu udalosť v priebehu mesiaca február tohto roka v spojitosti s výhražnými správami v objektoch Finančnej správy,“ hovorí hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.

„V prípade výroby nelegálnych cigariet ide o generovanie veľkého množstva hotovosti, ktorú potom treba nejakým spôsobom legalizovať. Zo zdanlivo banálnej témy to robí bezpečnostný problém pre krajinu,“ dodáva bezpečnostný expert Radomír Bránik.

Výroba nelegálnych cigariet či pašovanie cigariet podľa odhadov tento rok pripraví štát o 44 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko