Senát okresného súdu odročil konanie o návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka z väzenia po vypočutí znalcov z odboru psychológie a psychiatrie na 20. a 22. mája. Prokurátorka navrhla doplniť dokazovanie. Černák uviedol, že spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní sa chcel vyrovnať s vlastnou trestnou minulosťou.
M. Černák uviedol, že spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní sa chcel vyrovnať s vlastnou trestnou minulosťou. Konanie o podmienečnom prepustení odročili na máj
Na piešťanskom pracovisku Okresného súdu Trnava sa v stredu (2. 4.) uskutočnilo verejné zasadnutie k návrhu na podmienečné prepustenie. Na doživotie odsúdený Černák bol osobne prítomný.
Znalec z odboru psychiatrie Ivan Dóci uviedol, že nezistil v prípade Černáka žiadnu vážnu duševnú chorobu, psychózu. Psychopatológiu v zmysle porúch osobnosti nezistili ani znalci z odboru psychológie Michal Chovanec a Karel Netík.
Prokurátorka Okresnej prokuratúry Trnava navrhla doplniť dokazovanie o aktualizované hodnotenie odsúdeného, navrhla aj nové znalecké skúmanie v oblasti psychiatrie.
Pôvodný znalec podľa nej skúmal iba prítomnosť psychózy. Psychologický posudok zas podľa nej neobsahuje všetky potrebné náležitosti. Obhajoba považuje tieto návrhy na doplnenie dokazovania za nadbytočné.
Černákov duševný stav
Na doživotie odsúdený niekdajší bos banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák netrpí a ani v minulosti netrpel žiadnou vážnou duševnou chorobou v zmysle psychózy. Počas konania o návrhu na podmienečné prepustenie Černáka z väzenia to na súde uviedol znalec z odboru psychiatrie Dóci.
Znalec ozrejmil, že k tomuto záveru dospel na základe štúdia trestných spisov, iných znaleckých posudkov a aj na základe vlastného vyšetrenia, ktoré trvalo hodinu a pol. „Overoval som, či závery skorších znaleckých posudkov platia aj v súčasnosti,“ podotkol.
V rámci diagnostiky podľa vlastných slov kládol odsúdenému otázky, ktoré sa týkajú posúdenia prípadného výskytu vážnej duševnej choroby. Černák podľa neho nikdy nespáchal vážny trestný čin pod vplyvom psychózy. Doplnil, že posúdenie prípadnej inej poruchy osobnosti či pocitu viny patrí do rúk psychológa.
Verejné zasadnutie v tejto veci sa naposledy uskutočnilo vlani v máji. Odročené bolo potom na neurčito z dôvodu potreby vypracovania znaleckých posudkov z odboru psychológie a psychiatrie.
Návrh na podmienečné prepustenie Černáka z väzenia podalo občianske združenie Reštart-nový život. Černák na vlaňajšom májovom verejnom zasadnutí žiadal, aby sa rozhodovalo o návrhu na prepustenie tak, že je to aj jeho osobný návrh. Spáchané skutky opätovne oľutoval.
Vo väzení už 27 rokov
Odsúdený Mikuláš Černák je vo väzení už 27 rokov od svojho zadržania v roku 1997. Slovenská legislatíva umožňuje podmienečné prepustenie aj v prípade odsúdených na doživotie po 25 rokoch a splnení určených podmienok.
Na verejnom zasadnutí povedal, že vo väzení je dlhé roky pod drobnohľadom a absolvoval aj viaceré resocializačné kurzy. Denne podľa vlastných slov prichádza do kontaktu s odsúdenými od sýkorovcov, pápayovcov a ďalších skupín.
„Neriešime už 90. roky, neriešime nenávisť. Každý normálny, kto nie je psychopat, si uvedomí, že to bolo zlé obdobie, naše zlé rozhodnutie a s tým sme sa museli nejako vysporiadať. Boli obete, to nespochybňujem,“ uviedol.
Neskoršou spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní sa podľa svojich slov chcel vyrovnať s vlastnou trestnou minulosťou. „Nikdy som nežiadal žiadne benefity za svoju spoluprácu,“ dodal.
Krajský súd v Prešove v septembri 2010 pre Černáka potvrdil doživotný trest. Ten mu udelil Okresný súd v Prešove 10. novembra 2009. Černák sa podľa verdiktu v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb.
Okresný súd v Banskej Bystrici na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste. V rámci nej sa odsúdený bývalý bos banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám.
Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu. Už skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.