V Poľsku od začiatku roka potvrdili najviac ohnísk vtáčej chrípky v Európskej únii. V komerčných chovoch až 78. Európska komisia o tom rokovala s poľskou delegáciou. Výsledky stretnutia zatiaľ nie sú známe. Už skôr však informovala, že chce prijať mimoriadne opatrenia.
Situácia s vtáčou chrípkou v Poľsku je najhoršia od roku 2021. Európska komisia ju v piatok (11. 4.) označila za nestabilnú a potenciálne rizikovú.
“Európska komisia považuje rozsah šírenia vysokopatogénneho vírusu vtáčej chrípky v Poľsku za mimoriadne vysoký. My však proti tejto nákaze bojujeme a dbáme na dôslednú bezpečnosť,“ zaznelo v stanovisku ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Poľska.
Najviac postihnuté je Veľkopoľské vojvodstvo. Tam je 37 ohnísk. Ich počet sa v priebehu necelých dvoch týždňov takmer zdvojnásobil. Nasleduje Mazovské s 28, Varmsko-mazurské so siedmimi a Lodžské s piatimi prípadmi.
Po jednom ohnisku zaznamenali aj v iných vojvodstvách. Dve z nich sú pri našich hraniciach. Slovensko túto situáciu eviduje a monitoruje. Pre našich chovateľov má odporúčanie.
Vtáčej chrípke sa v relácii Správy venovala redaktorka Alexandra Zetková:
„Akonáhle sa niečo chovateľom nezdá, či už malo- alebo veľkochovateľom sú k dispozícii príslušné regionálne veterinárne správy. Príde sa tam pozrieť, odoberie sa vzorka na potvrdenie alebo vyvrátenie ohniska nákazy vtáčou chrípkou,“ informoval riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.
Problém aj v Spojených štátoch
Problém s vtáčou chrípkou majú napríklad aj v Spojených štátoch. Tam pretrváva už od roku 2022. Premietlo sa to najmä do cien vajec. Kým vtedy za tucet obyvatelia platili v priemere dva doláre, teraz trikrát toľko.
„Minulý mesiac sa epidémia vtáčej chrípky síce spomalila, no na cenách v obchodoch to nevidieť. Môže za to aj dopyt, pretože ten je pred Veľkou nocou vysoký,“ uviedol novinár agentúry AP Josh Funk.
S vtáčou chrípkou bojujú aj inde. Napríklad v Spojenom kráľovstve vírus typu H5N1 pred niekoľkými týždňami vôbec prvýkrát zaznamenali u ovce. V Mexiku naň zomrelo len trojročné dievčatko.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie si za uplynulých 20 rokov tento typ vírusu vtáčej chrípky na celom svete vyžiadal viac ako 460 ľudských životov.