Na hlavný obsah

Poľsko hlási najviac ohnísk vtáčej chrípky v EÚ. Situácia je nestabilná a najhoršia od roku 2021

Najviac postihnuté je Veľkopoľské vojvodstvo.

Poľsko hlási najviac ohnísk vtáčej chrípky v EÚ. Situácia je nestabilná a najhoršia od roku 2021
Ilustračná snímka. Foto: STVR

V Poľsku od začiatku roka potvrdili najviac ohnísk vtáčej chrípky v Európskej únii. V komerčných chovoch až 78. Európska komisia o tom rokovala s poľskou delegáciou. Výsledky stretnutia zatiaľ nie sú známe. Už skôr však informovala, že chce prijať mimoriadne opatrenia.

Situácia s vtáčou chrípkou v Poľsku je najhoršia od roku 2021. Európska komisia ju v piatok (11. 4.) označila za nestabilnú a potenciálne rizikovú.

“Európska komisia považuje rozsah šírenia vysokopatogénneho vírusu vtáčej chrípky v Poľsku za mimoriadne vysoký. My však proti tejto nákaze bojujeme a dbáme na dôslednú bezpečnosť,“ zaznelo v stanovisku ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Poľska.

Najviac postihnuté je Veľkopoľské vojvodstvo. Tam je 37 ohnísk. Ich počet sa v priebehu necelých dvoch týždňov takmer zdvojnásobil. Nasleduje Mazovské s 28, Varmsko-mazurské so siedmimi a Lodžské s piatimi prípadmi.

Po jednom ohnisku zaznamenali aj v iných vojvodstvách. Dve z nich sú pri našich hraniciach. Slovensko túto situáciu eviduje a monitoruje. Pre našich chovateľov má odporúčanie.

Vtáčej chrípke sa v relácii Správy venovala redaktorka Alexandra Zetková:

„Akonáhle sa niečo chovateľom nezdá, či už malo- alebo veľkochovateľom sú k dispozícii príslušné regionálne veterinárne správy. Príde sa tam pozrieť, odoberie sa vzorka na potvrdenie alebo vyvrátenie ohniska nákazy vtáčou chrípkou,“ informoval riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.

Problém aj v Spojených štátoch

Problém s vtáčou chrípkou majú napríklad aj v Spojených štátoch. Tam pretrváva už od roku 2022. Premietlo sa to najmä do cien vajec. Kým vtedy za tucet obyvatelia platili v priemere dva doláre, teraz trikrát toľko.

„Minulý mesiac sa epidémia vtáčej chrípky síce spomalila, no na cenách v obchodoch to nevidieť. Môže za to aj dopyt, pretože ten je pred Veľkou nocou vysoký,“ uviedol novinár agentúry AP Josh Funk.

S vtáčou chrípkou bojujú aj inde. Napríklad v Spojenom kráľovstve vírus typu H5N1 pred niekoľkými týždňami vôbec prvýkrát zaznamenali u ovce. V Mexiku naň zomrelo len trojročné dievčatko.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie si za uplynulých 20 rokov tento typ vírusu vtáčej chrípky na celom svete vyžiadal viac ako 460 ľudských životov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet