Na hlavný obsah

Posun v prípade údajnej hrozby štátneho prevratu stále nie je známy. Ak sú dôkazy, polícia už musela konať, tvrdí odborník

Prešli odvtedy viac ako dva mesiace.

Posun v prípade údajnej hrozby štátneho prevratu stále nie je známy. Ak sú dôkazy, polícia už musela konať, tvrdí odborník
Robert Fico ukazuje na fotografiu veliteľa Gruzínskej národnej légie. Foto: TASR/Úrad vlády SR

Údajnou hrozbou štátneho prevratu sa zaoberá Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Ani po vyše dvoch mesiacoch nie je známe, či polícia vzniesla nové obvinenia alebo vyhostila ďalšie osoby.

Odborník podotýka, že ak naozaj existujú dôkazy o príprave trestných činov proti republike, polícia už konať musela.

Vyšetrovaniu údajného štátneho prevratu sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Nina Bálintová:

Utajená správa Slovenskej informačnej služby (SIS), rokovanie bezpečnostnej rady štátu, vyjadrenia o tom, že u nás operuje skupina zo zahraničia a obavy, že môže hroziť štátny prevrat. Dialo sa to koncom januára.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) naznačil scenár. „Dôjde k roztržkám, vyvolá sa obrovský tlak na obrovské protesty. Národný štrajk, že vláda zasahuje silou proti slušným ľuďom. Cieľom bude, aby vláda padla,“ povedal vtedy premiér. Prešli vyše dva mesiace posun v prípade známy nie je.

Roman Michelko (SNS) si myslí, že išlo o taktiku. „Tie veci, ktoré sa naznačovali, ako napríklad obsadzovanie verejných budov, blokáda ciest a tak ďalej, tým, že sa dekonšpirovali, tak organizátori povedali, že nepôjdu podľa scenára, ktorý je dopredu jasný. No tak tomu sa hovorí, že preventívne sa to eliminovalo,“ povedal Michelko.

Príbeh na prekrytie problémov koalície

Naopak opozícia hovorila o vymyslenom príbehu s cieľom prekryť vtedajšie problémy vládnej koalície. „Ja som od začiatku hovorila, že ak je to také vážne, tak predsa by tu mali začať trestné konania. Skôr by sa očakával iný spôsob. Nie o tom veľa rozprávať, ale robiť veci v zákulisí,“ uviedla poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Podozreniami sa zaoberá ÚBOK. Poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) tvrdil, že sa koná a vedú sa trestné stíhania.

„Boli vyhostení nejakí ľudia, boli zakázané vstupy niektorým konkrétnym cudzincom. Vedie sa podľa mňa finančné vyšetrovanie, ktoré skúma všetky finančné toky, o ktorých sme rozprávali, ktoré sú medzi niektorými občianskymi združeniami a militantnými osobami zo zahraničia,“ povedal.

Policajné prezídium však oficiálne žiadne podrobnosti nekomunikuje. „Keď hovoríme o tom, že nie je možné sa vyjadrovať ku konkrétnemu vyšetrovaniu, tak je to veľmi legitímne. Môže to znamenať zmarenie účelu toho trestného konania,“ vysvetlila štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Bránik: Vyšetrovanie ohrozili politici

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik pripomenul, že o hrozbe prevratu od začiatku verejne hovorili politici. Upozorniť tak mohli aj možných páchateľov a s ich stíhaním by orgány činné v trestnom konaní v takom prípade nemohli vyčkávať.

„Aký dôvod by malo ponechávať takéto osoby na slobode nejaký čas, pokiaľ by ku nim boli vyprodukované nejaké dôkazy trestnoprávneho charakteru. To by bolo absurdné,“ skonštatoval.

Podľa nedávneho vyjadrenia šéfa SIS Pavla Gašpara sa prípadom zaoberajú všetky bezpečnostné zložky štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál