Na hlavný obsah

Pozor na falošné QR kódy na parkomatoch: Podvodníci v Bratislave zneužívajú ľudskú nevšímavosť

Podľa polície aj oborníka ide o prepracovaný podvod.

Pozor na falošné QR kódy na parkomatoch: Podvodníci v Bratislave zneužívajú ľudskú nevšímavosť
Pozor na podvodníkov, používajú QR kódy na parkomatoch. Foto: STVR

Podvodníci opäť úradujú, tentokrát cez falošné QR kódy na parkomatoch v Bratislave. Ide o precízne prepracovaný podvod, varuje polícia. Odborník na IT súhlasí a konštatuje, že zneužívaná je ľudská nevšímavosť.

Podvodníci prelepujú originálne QR kódy falošnými. Po naskenovaní tak nič netušiacich používateľov presmerujú na nebezpečné webstránky a hrozí, že platba za parkovanie skončí na účte podvodníkov.

Odborník na IT Ondrej Macko si to vyskúšal. „Ja som si pozrel tú stránku a vyzerá veľmi dobre, takže osobne si myslím, že treba jednoznačne len dávať pozor. Tu žiadna iná pomoc neexistuje, neprídete na to,“ zhodnotil.

Podvodným QR kódom na parkomatoch v Bratislave sa sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Nina Bálintová:

Falošné QR kódy sa objavili napríklad na automatoch na križovatke Riazanskej s Hálkovou, na Heydukovej či na Kamennom námestí. Bratislavský magistrát na základe podnetov zatiaľ eviduje do 10 prípadov podvodného prelepovania.

„Pracovníci mesta a aj mestské policajtky a policajti priebežne platobné terminály kontrolujú. Avšak môže sa stať, že aj po odstránení alebo kontrole falošný QR kód podvodníci opäť nalepia,“ uviedol vedúci komunikačného oddelenia Mestskej polície Bratislava Peter Borko.

Ako rozpoznať falzifikát

Oficiálne QR kódy sú priamo vytlačené na parkovacích automatoch, ak ide o samostat. nálepku, zbystrite pozornosť a informujte službu Bratislavský parkovací asistent na zákazníckej linke alebo mestskú políciu na čísle 159.

„Pri podozrení na podvodný QR kód odporúčame skontrolovať si webstránku, na ktorú nás kód presmeruje, či napríklad v názve nie je zámerný preklep alebo či nemá netradičnú koncovku,“ poradil hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.

Oficiálne QR kódy užívateľov nikdy nepresmerujú priamo na platobnú bránu, podotýka hovorca Bratislavského magistrátu Peter Bubla. „Slúžia len na poskytnutie informácií o možnostiach platby,“ pokračoval.

Ak teda platíte priamo v parkomate, nič neskenujete, celkovo je ich v Bratislave 200. Peter Bubla hovorí, že zatiaľ neevidujú nikoho, kto by takýmto spôsobom zaplatil parkovné rovnako nikoho, kto by zároveň dostal aj pokutu za neuhradenie parkovného. „Ak by sa tak náhodou stalo, budeme to riešiť individuálne,“ dodal.

Ondrej Macko potvrdzuje, že podobné podvody s QR kódmi pribúdajú, ľudia si totiž na takýto spôsob platby zvykli a nedávajú pozor, na čo klikajú.

Podvodných QR kódom na parkomatoch v Bratislave sa venovala aj redaktorka STVR Natália Dvoranová. Pozrite si jej reportáž z relácie Správy:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál