Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov. Kardináli následne zo svojich radov zvolia novú hlavu katolíckej cirkvi.
Podľa agentúry AP sa počas každej voľby pápeža vždy nájdu poprední kandidáti, známi ako „papabili“. Svetové médiá ako možného nástupcu Františka často zmieňujú maďarského kardinála Pétera Erdőa alebo doterajšieho vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina.
Do funkcie pápeža môže byť zvolený každý pokrstený katolík mužského pohlavia, hoci od roku 1378 sa pápežom stali vždy len kardináli. Víťaz musí získať aspoň dve tretiny hlasov od kardinálov, ktorí majú menej ako 80 rokov a môžu sa aktívne i pasívne zúčastniť na voľbe.
Viaceré svetové médiá ako ďalšieho pontifika spomínajú budapeštianskeho arcibiskupa Pétera Erdőa (72), ktorý bol dvakrát zvolený za predsedu Rady európskych biskupských konferencií, a to v rokoch 2005 a 2011.
Erdő sa zviditeľnil, keď pomáhal organizovať Františkove vatikánske stretnutia o rodine v rokoch 2014 a 2015, kde predniesol kľúčové prejavy. Ide o predstaviteľa konzervatívneho prúdu, ktorý sa snaží udržiavať dobré vzťahy s pravoslávnymi cirkvami.
Ďalším často skloňovaným kandidátom je doterajší štátny sekretár a taliansky kardinál Pietro Parolin (70). Tento skúsený diplomat dohliadal na dohodu Svätej stolice s Čínou o nomináciách biskupov. Parolin, bývalý apoštolský nuncius vo Venezuele, by bol podľa AP vnímaný ako pokračovateľ Františkovej tradície.
V prípade zvolenia by sa stal prvou talianskou hlavou katolíckej cirkvi od roku 1978, keď zomrel pápež Ján Pavol I.
Adeptom je aj Matteo Zuppi
Ďalším pápežom by sa podľa médií mohol stať aj ďalší taliansky kardinál Matteo Zuppi (69), bolonský arcibiskup a predseda Talianskej biskupskej konferencie.
Zuppi bol súčasťou tímu Sant’Egidio, ktorý pomáhal vyjednávať ukončenie občianskej vojny v Mozambiku v 90. rokoch minulého storočia a bol vymenovaný za Františkovho mierového vyslanca pre vojnu na Ukrajine.
Podľa AP by bol Zuppi pokračovateľom Františkovej tradície služby ľuďom na okraji spoločnosti. Jeho relatívne nízky vek by však podľa agentúry mohol hrať proti nemu, keďže niektorí kardináli sa môžu usilovať o to, aby nasledujúci pápež pôsobil iba krátko.
Františka by na čele katolíckej cirkvi podľa niektorých médií mohol nahradiť aj kanadský kardinál Michael Czerny (78) narodený v Československu. Vážnym kandidátom z Afriky by mohol byť 76-ročný kardinál Peter Turkson z Ghany. Šancu na zvolenie má aj Filipínčan Luis Antonio Tagle.