Od utorka (1. 4.) platí nová transakčná daň. Dotkne sa všetkých prevodov medzi podnikateľmi. Výnimku majú zarábajúce osoby na autorskú zmluvu či viaceré organizácie tretieho sektora. Ministerstvo financií zaviedlo daň v rámci konsolidačných opatrení.
Plánuje vybrať približne 700 miliónov eur ročne. Podľa podnikateľov a opozície transakčná daň ohrozuje konkurencie schopnosť slovenských firiem.
Transakčnej dani sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor STVR Lukáš Dzivý:
Sadzba novej dane je na úrovni 0,4 percenta zo sumy transakcie. Jej maximálny limit je 40 eur za jednu operáciu. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) tvrdí, že z transakčnej dane sa stal „bubák“ a šíria sa o nej nepravdivé informácie.
Poukazuje napríklad na to, že štát bude mať priestor na efektívnejšiu kontrolu pred daňovými únikmi, keďže budú mať podnikatelia oddelené financie od súkromných.
„Ja teda nevidím dôvod na to, aby prišla kontrola finančnej správy a hrabala sa niekomu v súkromnom účte a povedala, že tak toto bol môj súkromný výdavok, toto bol môj podnikateľský výdavok, to snáď hádam nemyslíme vážne,“ povedal Kamenický.
Zavedenie sprevádzal chaos a neistoty, napríklad pri zriaďovaní podnikateľských účtov. Miriam Belušová zo Slovenského živnostenského zväzu pripomína, že živnostníci si na platenie dane môžu dohliadať sami.
„V tomto prípade je dobré sa porozprávať so svojimi účtovníkmi. Prvýkrát treba takéto oznámenie o transakčnej dani podať v júli,“ odporúča Belušová.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka tvrdí, že daň oslabí konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov. „V Maďarsku je táto daň kompenzovaná 9-percentnou sadzbou dane z príjmu právnických osôb, čo na Slovensku vieme, že nie je a máme 24-percentnú daň z príjmu právnických osôb pre väčšie spoločnosti.
Asociácia preto vyzvala premiéra Róberta Fica zo Smeru SD, aby daň zrušil. V parlamente sa o to pokúša opozícia, kritická je aj koaličná SNS.