Americká vláda bude naďalej posielať migrantov do väzníc v Salvadore. V deportáciách chce pokračovať aj napriek tomu, že sú medzi nimi ľudia, ktorí nespáchali žiadny zločin. Je medzi nimi dokonca muž, ktorý bol v Spojených štátoch legálne. Americký odvolací súd okrem toho takúto prax zablokoval. Mnohí z týchto ľudí končia v najväčšej väznici v Južnej Amerike: Cecot.
Salvador znamená spasiteľ a spasiť od zločinu má krajinu stredoamerický Alcatraz, ako prezývajú väznicu Cecot. Aj vďaka nej totiž podľa prezidenta Nayiba Bukeleho klesol počet vrážd v krajine zo 6 500 ročne na 110. „Zmenili sme zákony tak, aby sme zabezpečili, že teroristi sa nedostanú z väzenia,“ tvrdí.
Z väzenia vychádzajú totiž len zamestnanci, pre väzňov je cesta jednosmerná. Tí, ktorí žili v tieni zločinu, už nikdy neuvidia slnečné svetlo. Umelé v ňom však svieti 24 hodín. Po tme sú len na jedinom mieste. „Keď robia problémy, na pár dní ich dám na samotku a potom už spolupracujú,“ hovorí riaditeľ väznice Cecot Belarmino Garcia.
Stredoamerickému Alcatrazu sa v Správach venovala redaktorka Anna Síposová:
V jednej cele 80 mužov
Väzenie je veľké ako sedem futbalových štadiónov. V jednej cele 80 mužov, na jedného pol metra štvorcového. Nie sú v nich matrace, ani deky, opustiť ich môžu len na pol hodinu denne – cvičiť alebo čítať bibliu. „Nejde o to, koľko členov gangu je tu, ale koľko miliónov Salvádorčanov žije teraz v mieri,“ pokračuje Garcia.
Väzni nemajú žiadne súkromie, no od najbližších sú izolovaní úplne. Nemajú povolené žiadne listy ani návštevy, s právnikom majú kontakt len virtuálne. Väzenské menu je vegetariánske. Trikrát denne jedia ryžu, tortillu a fazuľu. „V noci začnete premýšľať. A niekedy plačete. Vieme, že sa odtiaľto nikdy nedostaneme,“ hovorí jeden z väzňov.
Kritici však hovoria, že mnohí sú v doživotnom väzení bez dôkazov či súdneho procesu, rovnako ako deportovaní z USA a časť aj omylom. „Počas troch rokov výnimočného stavu sme zdokumentovali obrovské nezákonné zatýkanie i systematické mučenie. Mnoho ľudí, ktorí nemali nič s gangami, zavreli,“ vysvetľuje riaditeľ mimovládnej organizácie Cristosal Noah Bullock.
Pouličné násilie síce v Salvadore kleslo, aktivisti však upozorňujú, že zločin v krajine zostal. „Naše vyšetrovania ukazujú, že je to vláda, ktorá mučí, zabíja a je skorumpovaná,“ dodáva Bullock. Vo väznici Cecot je približne 40-tisíc väzňov, stráži ich 800 vojakov a policajtov.