Kúpiť si nehnuteľnosť alebo prenajať? Napriek tomu, že odborníci hovoria o pozitívnych náladách v realitnom sektore, mladí si mnohokrát nevedia vyriešiť svoju bytovú situáciu. Najmä pre peniaze. Rada mládeže Slovenska hovorí o alarmujúcom probléme.
René má 25 rokov a je rodený Košičan. Minulý rok získal titul inžiniera v odbore automobilová elektronika. Momentálne pracuje ako elektroinžinier. Napriek svojmu vzdelaniu a každodennej práci je odkázaný na bývanie u rodičov.
„Ako čerstvý absolvent vysokej školy som sa tiež rozhodol ako väčšina mladých osamostatniť. Prišiel som vlastne s touto myšlienkou do banky,“ priblížil René. „Tam mi bolo povedané, že nespĺňam ich kritériá na to, aby som dostal hypotéku,“ dodal.
Juraj Lizák z Rady mládeže Slovenska potvrdil, že situácia s bývaním je naozaj alarmujúca. „Mladí ľudia dlhodobo avizujú, že nemajú kde bývať. Potvrdzujú to aj naše konzultácie, ktoré robíme s mladými ľuďmi. Sociálno-ekonomická situácia mladých ľudí sa zhoršuje,“ priblížil.
Reportáž o nedostupnom bývaní pre mladých do Správ z regiónov pripravila Petronela Mahdalová:
Podľa najnovších dát portálu Nehnuteľnosti.sk sa priemerná cena dvojizbového bytu v Košiciach pohybuje od 153-tisíc eur. Trojizbového bytu od 170-tisíc eur. Hoci ide podľa portálu o najpredávanejšie byty v tomto regióne, pre mladých sú často nedostupné.
Banka chce vlastné zdroje klienta
„Banka nikdy neposkytne stopercentné financovanie,“ skonštatoval finančný špecialista zo spoločnosti Prosight Daniel Farkas.
„Sú tam nejaké prípady, keď to vieme trošku optimalizovať, napríklad založením inej nehnuteľnosti alebo podobne. Základná zásada však je, že banky chcú, aby klient mal od desať do 30 percent z vlastných zdrojov, trhový priemer je 20 percent,“ spresnil.
„Pokiaľ sa pozrieme na predaj nehnuteľností, tie ožívajú,“ povedal Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. „To znamená, v priamej úmere s dostupnosťou hypoték a s tou pozitívnou náladou na hypotekárnom trhu. To znamená, klesajú nám úrokové sadzby,“ pokračoval. „S týmto súvisí aj zvýšený apetít Slovákov po kúpe nehnuteľnosti,“ doplnil.
„Každý sa snaží uchmatnúť si kus toho koláča, aby mal nejakú zhodnotenú svoju investíciu, svoje financie do budúcna,“ vyhlásil realitný maklér z Cassa Real Andrej Ďuric.
Odborníci v tejto otázke nateraz radia mladým zvážiť si svoje limity a vydržať dočasne aj v prenájme. Tým môžu zistiť, čo od trvalého bývania reálne očakávajú. Prudkým rastom cien nehnuteľností zatiaľ nehrozia. Pomôcť môžu aj nájomné byty od štátu.