Na hlavný obsah

Ruský najvyšší súd s okamžitou platnosťou zrušil zákaz činnosti Talibanu v Rusku. Moskva sa snaží o zblíženie s Kábulom

Rusko má s Afganistanom komplikovanú históriu.

Ruský najvyšší súd s okamžitou platnosťou zrušil zákaz činnosti Talibanu v Rusku. Moskva sa snaží o zblíženie s Kábulom
Na archívnej snímke talibanskí bojovníci. Foto: TASR/AP

Ruský najvyšší súd vo štvrtok (17. 4.) na žiadosť generálneho prokurátora zrušil zákaz činnosti afganského islamistického hnutia Taliban v Rusku. Rozhodnutie okamžite vstúpilo do platnosti, uviedla štátna agentúra TASS.

Tento krok označila agentúra Reuters za diplomatické víťazstvo Talibanu, ktorý v roku 2003 ruské úrady zaradili na zoznam teroristických organizácií. Teoreticky tak bol každý kontakt podľa ruského práva trestný. Súčasne sa ale delegácie Talibanu zúčastňovali rôznych akcií organizovaných Moskvou.

„Najvyšší súd Ruskej federácie rozhodol pozastaviť zákaz činnosti hnutia Taliban, ktoré bolo zapísané na federálny zoznam organizácií, uznaných za teroristické,“ citovala agentúra TASS z rozhodnutia súdu, ktorý konal za zatvorenými dverami, teda bez médií a verejnosti.

Podľa TASS ide o prvé rozhodnutie v rámci zákona, ktorý vlani v decembri podpísal ruský prezident Vladimir Putin a ktorý umožňuje pozastaviť zákaz činnosti organizácií zo zoznamu teroristických zoskupení. Zákon podľa šéfa zahraničného výboru snemovne Leonida Sluckého umožňuje legálne spolupracovať s hnutím vládnucim Afganistanu.

Islamistické hnutie Taliban sa znovu chopilo moci v Afganistane v roku 2021 počas sťahovania Američanov a ďalších západných síl z krajiny. Väčšina krajín vládu Talibanu stále neuznáva. Rusko však začalo postupne budovať vzťahy s Talibanom a vlani v júli Putin označil Taliban za spojencov v boji proti terorizmu.

Normalizácia vzťahov

Vlani v októbri Putinov splnomocnenec pre Afganistan Zemir Kabulov povedal novinárom, že Rusko sa rozhodlo vyradiť Taliban zo zoznamu teroristických organizácií. Rozhodnutie podľa neho padlo na najvyššej úrovni. Proces je však ešte potrebné dokončiť.

Vymazanie zo zoznamu by bolo dôležitým krokom Moskvy k normalizácii vzťahov s Afganistanom. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov k tomu vtedy uviedol, že Moskva je presvedčená o nutnosti viesť „pragmatický dialóg“ so súčasnou afganskou vládou.

Podľa analytického Carnegieho strediska Moskva pravdepodobne usiluje o užšiu spoluprácu s Kábulom v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Tá sa prihlásila k útoku na koncertnú sieň v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Tento útok si vlani v marci podľa úradov vyžiadal 145 mŕtvych a 550 zranených.

Rusko má s Afganistanom komplikovanú históriu. V roku 1979 vtedajší Sovietsky zväz podnikol do krajiny inváziu, ktorej cieľom bolo udržať v krajine nastolený spriatelený režim. Avšak v boji s mudžáhidmi Moskva utrpela ťažké straty a po takmer desiatich rokoch sa jej vojská stiahli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet