Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v utorok (8. 4.) ratifikovala zmluvu o strategickom partnerstve s Iránom. Dokument bude platiť 20 rokov a predpokladá, že Rusko a Irán budú konzultovať a spolupracovať v oblasti boja proti spoločným vojenským hrozbám. Tiež budú vykonávať spoločné vojenské cvičenia na svojich územiach aj mimo nich.
Túto zmluvu o posilnení vojenskej spolupráce bola podpísali 17. januára tohto roku v Kremli ruský prezident Vladimir Putin a jeho iránsky náprotivok Mahmúd Pezeškiján, píše agentúra Reuters.
Moskva a Teherán si už dlhé roky navzájom dodávajú zbrane. Je to aj hlavný aspekt ich spolupráce vo vojenskej sfére, doplnila stanica BBC. Na rozdiel od zmluvy o strategickom partnerstve Ruska s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou dohoda s Iránom nepočíta s vojenskou pomocou v prípade útoku tretích krajín.
Nejde o vojenskú alianciu
Potvrdil to v utorok aj námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko. Upozornil, že uzavretie dohody neznamená vytvorenie vojenskej aliancie s Iránom. Nepočíta ani s poskytovaním vzájomnej vojenskej pomoci.
Zároveň pripomenul článok tri o „neposkytnutí vojenskej alebo inej pomoci agresorovi v prípade napadnutia Ruska alebo Iránu“. Tiež pripomenul aj „o pomoc pri riešení vznikajúcich nezhôd na základe Charty OSN a iných noriem medzinárodného práva“.
Zmluva s Iránom má podľa Rudenka „zohrať stabilizačnú úlohu na Blízkom východe. Pomôže udržať bezpečnosť v kaspických, zakaukazských a stredoázijských regiónoch susediacich s Ruskom a Iránom. Pozitívne tiež prispeje k vybudovaniu novej euroázijskej bezpečnostnej architektúry“.