Diabetici žiadajú o plné preplatenie glukózových senzorov poisťovňami. Ide o prístroje, ktoré im umožňujú pravidelne sledovať hladinu cukru v krvi. Poisťovne ich preplácajú len niektorým. Rezort zdravotníctva uvažuje o tom, aby ich ich dostali zadarmo všetci pacienti s diabetom prvého typu.
Damián Pavlovič má cukrovku prvého typu 15 rokov. Aby si cukor nemusel pravidelne kontrolovať, používa už štyri roky glukózový senzor.
“Uľahčuje mi to v prvom rade v tom, že mi pomáha sa vyvarovať hypoglykémii, čo je teda pokles cukru nad zdravú hladinu. Pred týždňom som si kupoval jeden senzor a vysielač a stálo ma to 130 eur. Senzor by mal vydržať, ak je plne funkčný desať dní,“ prezradil pacient diabetik.
Pacientom s týmto typom diagnózy by pomohlo, ak by im glukózové senzory hradili poisťovne. V mnohých prípadoch ich preplácajú iba čiastočne.
“Podiel úhrady za CGM liečbu, teda za senzory a vysielače, za prvé dva mesiace roku 2025 vzrástol už na 36 percent. Stopercentné pokrytie CGM liečbou majú diabetičky prvého typu počas tehotenstva a deti do dovŕšenia 19. roku života,“ informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marianna Bublavá.
Problémom diabetikov sa v relácii Správy venovala redaktorka Natália Dvoranová:
“Posielame momentálne žiadosti od pacientov aj rodín, ktorých sa to všetkých týka, na plnú úhradu. Na ministerstvo zdravotníctva, zdravotným poisťovniam a všade, kde sa dá. Mňa ako pacienta aj s doplatkami a s tým, že len 30 percent liečby hradí poisťovňa, zvyšok stojí okolo 1 700 eur,“ ozrejmila iniciátorka žiadostí Martina Balušíková.
Ministerstvo žiadosti eviduje
Ministerstvo zdravotníctva hromadné zasielanie listov od pacientov eviduje. “Pre pacientov chce zvýšiť ich dostupnosť, už teraz sú vo výraznej miere hradené. Ďalšia zmena by predstavovala výrazný dopad na rozpočet. Preto je potrebná širšia diskusia o ďalších možnostiach,“ vyhlásil hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
“Oslepnutie je už nezvratné, dialýza je nezvratná, aj kardiovaskulárne problémy. Amputácie takisto. Iné krajiny to pochopili, nerozumiem, prečo naša krajina to stále nechápe,“ konštatovala Balušíková.
Asociácia diabetikov Slovenska tvrdí, že neskoršie komplikácie sú pri ochorení diabetes prvého typu pre poisťovne drahšie než senzory.