Na hlavný obsah

Slintačka a krívačka i obchodná vojna spôsobili výrazný rast ceny bravčového mäsa, uviedla spoločnosť Tauris

Mäso zo Slovenska aktuálne nenakupuje.

Slintačka a krívačka i obchodná vojna spôsobili výrazný rast ceny bravčového mäsa, uviedla spoločnosť Tauris
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Cena bravčového mäsa za posledné dva týždne výrazne vzrástla až o vyše 13 percent. Dôvodom je slintačka a krívačka (SLAK) i obchodná vojna medzi USA a Čínou. Uviedla to spoločnosť Tauris, ktorá vyrába mäsové výrobky. V najbližších dňoch očakáva ďalší nárast.

V súvislosti s výskytom slintačky a krívačky na Slovensku spoločnosť Tauris prijala vo svojej výrobe viaceré preventívne opatrenia. Tie spočívajú v nastavení pravidiel pre vstup osôb do prevádzky, vo vstupe vozidiel či v dodržiavaní a kontrole hygienických a sanitačných pravidiel.

Výrobca mäsových výrobkov zatiaľ neeviduje pokles výroby ani tržieb a ubezpečuje, že má dostatočné zásoby suroviny. Tiež udržiava stabilnú výrobu bez obmedzení. „Aktuálne nenakupujeme slovenské mäso, prikupujeme pre bezpečnosť predovšetkým mäso z Česka,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Richard Duda.

„Cielene sa zameriavame na dodávateľov a pôvod dodávaných surovín s jasnými identifikačnými údajmi v sprievodných dokladoch. Denne monitorujeme informácie o situácii v súvislosti s uvedeným ochorením. Rovnako sledujeme úradné nariadenia v rámci Slovenska, ale i okolitých štátov, aby sme v prípade zhoršenia situácie včas prijali potrebné opatrenia,“ dodal.

Výzvou je aj obchodná vojna

Okrem slintačky a krívačky však slovenský trh s bravčovým mäsom podľa Taurisu v súčasnosti čelí aj ďalšej výzve, ktorou je obchodná vojna medzi USA a Čínou. Tá má podľa spoločnosti ovplyvňovať rast cien najmä bravčového mäsa.

Firma upozorňuje, že za posledné dva týždne nastal rekordný nárast ceny o viac ako 13 percent. To vo výsledku znamená nárast ceny reálnych nákupov bravčových polovíc či anatomických dielov takmer o 0,40 eura.

„Za týmto masívnym nárastom ceny je okrem ochorenia slintačka a krívačka aj nízka ponuka ošípaných a taktiež prudko sa zvyšujúci dopyt po komodite, ktorý je okrem iného výsledkom zostrujúcej sa obchodnej vojny medzi USA a Čínou,“ vysvetlil Duda.

To podľa jeho slov komplikuje dovozy americkej bravčoviny do Číny a tým spôsobuje masívny export bravčového mäsa z Európy. Doplnil, že rast cien bravčoviny prebieha simultánne v celej Európe. „V najbližšom týždni očakávame ďalší nárast aj na našom trhu,“ skonštatoval riaditeľ Taurisu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika