Na hlavný obsah

Slovenky mrzí, že nezískali priamu miestenku na finálový turnaj. Lipták považuje Američanky z tretej vlny za favoritky

Slovenky sa v C-skupine stretnú s Dánskom a USA.

Slovenky mrzí, že nezískali priamu miestenku na finálový turnaj. Lipták považuje Američanky z tretej vlny za favoritky
Slovenské tenistky si pochvaľujú atmosféru v tíme. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovenské tenistky začínajú cestu za obhajobou striebra v Pohári Billie Jean Kingovej na domácej pôde v Bratislave. Pred meraním síl s Dánkami a Američankami v kvalifikačnej C-skupine sú v dobrej nálade a veria, že práve známe prostredie a skvelá atmosféra ich poženie za víťazstvami.

„Všetci radi hráme a reprezentujeme Slovensko v tímových súťažiach. To, že hráme doma je pre nás bonus a bude to výhodou. Verím, že nás prídu podporiť fanúšikovia, každý človek navyše môže zohrať úlohu,“ zaželal si dlhoročný kapitán tímu Matej Lipták.

Ten priznal, že už má predstavu, ktoré hráčky by mohli nastúpiť do úvodného merania síl s Dánskom, avšak konkrétne mená prezradiť nechcel.

„Príprava prebieha skvele, tak ako sme aj plánovali. Dievčatá sú zdravé a každá je pripravená nastúpiť. Je len na nás, aby sme správne vybrali a zvládli tento víkend,“ uviedol Lipták na štvrtkovej (10. 4.) tlačovej konferencii.

Slovenky takmer v plnej sile

Slovenky nastúpia v takmer najsilnejšom možnom zložení, chýbať im bude len zranená Anna Karolína Schmiedlová. Súperky však museli pristúpiť k zmenám a do hlavného mesta pricestujú oslabené.

Američankám vypadlo až trio hráčok. Spoľahnúť sa nebudú môcť na svetovú trojku Jessicu Pegulovú, 32. hráčku rebríčka Danielle Collinsovú a McCartney Kesslerovú, ktorá je 43. na svete. Kapitána Mateja Liptáka však zmeny v nomináciách neprekvapili.

„Očakával som, že môže prísť k zmenám, pretože nominačné termíny sú príliš skoro. Hráčky, ktoré prídu, sú treťou americkou vlnou, ale nemôžeme povedať, že majú slabý tím. Všetky baby, ktoré prídu, sú silné hráčky z prvej osemdesiatky. Navyše, majú skvelý deblový pár. Američanky budú favoritky. Vždy sme do zápasov s nimi šli s cieľom prekvapiť a dvakrát sa nám to podarilo,“ povedal.

Kvality amerických súperiek uznala aj slovenská jednotka Rebecca Šramková: „Každý zápas v PBJK je iný a určite si z tých predošlých prinesieme sebavedomie. Američanky sú silné aj napriek tomu, že sa nemôžu spoliehať na Pegulovú.“

Lipták priznal, že nad líderkou Šramkovou viseli otázniky: „Po šnúre amerických turnajov bola dosť ‚rozbitá‘. Vyzerá, že teraz je už v poriadku a aj na tréningoch sa každým dňom cítila lepšie. Na zápasy sa teší.“

Postavenie v rebríčku nerozhoduje

Oslabené nastúpia aj Dánky, ktoré nemôžu počítať s Clarou Tausonovou, ktorá je v rankingu na 21. mieste. „Tausonová je ich rozdielová hráčka, ktorá môže získať oba body pre tím. Pre Dánky je to citeľné oslabenie. Rebríčky nehovoria o kvalite, hovoria o tom, čo sú hráčky schopné odohrať na turnajoch. Tímové súťaže sú iné, je v nich iná chémia a atmosféra, ktorá môže hráčky vyburcovať k výkonom. Máme rešpekt k súperom,“ dodal nehrajúci kapitán.

V nominácii Dánska figuruje Rebecca Munk Mortensenová, 773. hráčka poradia WTA. Čerstvú skúsenosť s ňou má Renáta Jamrichová (333.), ktorá jej v prvý aprílový deň podľahla v dvoch setoch na ITF turnaji vo francúzskom Nantes.

„Počas zápasu som nebola úplne fit, stále som brala antibiotiká. Chcela som odohrať turnaj, aby som mala odohraný aspoň nejaký zápas. Nebola ničím špeciálna a nemala žiaden úder, ktorým by vyslovene vyčnievala. Nechodí na sieť a nehrá kraťasy,“ uviedla 17-ročná tenistka, ktorá tentoraz nebude najmladšou v tíme.

Jej pozíciu prevezme 16-ročná Mia Pohánková, ktorá si vyslúžila premiérovú pozvánku: „Som rada, že môžem byť v tomto tíme. Baby poznám a hralo sa mi veľmi dobre. Už sa veľmi teším.“

Slovenky mrzí, že nezískali priamu miestenku na finálový turnaj

Oproti minuloročnému finálovému turnaju nastala zmena vo štvorhre. V prípade tretieho setu sa bude hrať tradičným formátom, rozhodovať už nebude supertajbrejk, ktorý sa hrá do desať. V prípade zhody musí deblový pár získať dva body, predtým sa hralo bez výhod.

„Je to asi jedno. Dvakrát sme Američanky porazili veľmi tesne. Supertajbrejk je niekedy horší v tom, že vám stačí hrať dobre jeden set a supertajbrejk. Výhodou je, že zápasy sú kratšie. Tento formát sa hrá aj na grandslamoch a väčšinou vyhrá lepší tím. Verím, že ak sa dostaneme do rozhodujúceho debla, tak to zvládneme,“ zaželala si špecialistka na štvorhru Tereza Mihalíková.

Zmenu v neprospech hráčok Mateja Liptáka priniesol nový formát súťaže. Slovenky, ako druhý tím z vlaňajška, už nezískali priamu finálovú miestenku. „Je to trocha sklamanie. Boli sme z toho smutné, pretože sme skončili strieborné a priamu miestenku sme nedostali. Tak ako vždy, aj teraz sme pripravené zabojovať a vybojovať si ju. Dáme do toho všetko,“ uzavrela odhodlane najskúsenejšia zo slovenského tímu Viktória Hrunčáková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport