Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií vo svojej revízii väzenstva hovorí o privysokom účte za chod väzníc. Slovensko ročne prichádza o viac ako 300 miliónov eur na ich fungovaní. Pomôcť majú alternatívne tresty.
Podľa výpočtov analytikov ministerstva financií míňa Slovensko priveľa peňazí na väzňov, ktorí by mohli mať takzvaný alternatívny trest.
Vysokým nákladom na slovenské väznice sa v relácii Aktuálne :24 venoval redaktor STVR Erik Adamson:
„Výdavky Slovenska na väzenstvo sú vyššie ako priemer Európskej únie, dosahujú viac ako 0,2 percenta hrubého domáceho produktu, čo predstavuje 315 miliónov eur,“ znie v analýze UHP.
Útvar hodnoty za peniaze vo svojej analýze tvrdí, že Slovensko by alternatívnymi trestami dokázalo ušetriť desiatky miliónov eur.
„Revízia výdavkov na väzenstvo odporúča opatrenia, ktoré súhrnne môžu dosiahnuť úsporu 36 až 49 miliónov,“ uviedol analytik ÚHP Patrik Jankovič.
Tieto peniaze by sa dali ušetriť každý rok. Podľa analytikov by ušetrená suma závisela od politických rozhodnutí vlády, ako to bolo napríklad pri novele Trestného zákona.
„Podľa nášho odhadu novela Trestného zákona zníži počet väzňov o 900 osôb. Navrhované opatrenia revízie majú potenciál znížiť väzenskú populáciu o ďalších 1 178 osôb,“ ozrejmil Jankovič.
„Na presnejšie posúdenie uvedenej analýzy bude potrebné vyhodnotenie údajov v dlhšom časovom horizonte, po nadobudnutí účinnosti novely Trestného zákona. Dôležité bude aj sledovanie reálneho vývoja počtu obvinených a odsúdených osôb,“ reagovalo v písomnom stanovisku ministerstvo financií.
Zmena môže trvať roky
Analytici rezortu financií zároveň tvrdia, že uvoľnené a zmodernizované kapacity by zlepšili životné podmienky vo väzniciach. Štát by aj tak ušetril.
„Trestnoprávna politika štátu je finančne náročná a už roky sa prízvukuje, že ten efekt, že niekto je dlho vo väzení, neznamená to, že sa aj polepší,“ zhodnotil advokát Igor Ribár. Dodáva, že zníženie trestov novelami zákona nestačí. Štát musí posilniť systém práce s odsúdenými.
„Štát si v niektorých segmentoch kriminality povedal, že ustúpi od prísneho trestania, ale nepovedal to B, že akým spôsobom budeme pracovať s páchateľmi,“ podotkol Ribár.
Advokát dodáva, že štát musí presne určiť, kto a ako bude pracovať na náprave páchateľov trestnej činnosti. Analytici ministerstva financií tvrdia, že systém sa zmení a štát ušetrí, no môže to trvať aj roky.