Na hlavný obsah

Slovensko patrí medzi posledné krajiny, kde nie je dostupná potratová tabletka. Je pritom menej riziková

Ženy musia chodiť za bezpečnejším potratom do zahraničia.

Slovensko patrí medzi posledné krajiny, kde nie je dostupná potratová tabletka. Je pritom menej riziková
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovensko je jednou z posledných európskych krajín, kde sa interrupcie vykonávajú chirurgicky. Podľa niektorých odborníkov by zdravšou a bezpečnejšou alternatívou bola potratová tabletka. Tá však na Slovensku nie je dostupná.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že súčasný systém zabezpečuje rovnováhu medzi ochranou verejného zdravia a právami žien.

Dostupnosti potratovej tabletky na Slovensku sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka STVR Soňa Hlavatá:

Ženy za formou tabletkovej interrupcie cestujú do zahraničia. Na Slovensku môžu podstúpiť len chirurgické prerušenie tehotenstva. Podľa gynekológov je rizikovejšie, v narkóze a môže spôsobiť zdravotné komplikácie.

„Už samotná narkóza má svoje komplikácie odhliadnuc od samotného chirurgického výkonu,“ upozornil prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

„Interrupcia má potom komplikácie, ktoré sa týkajú jednak samotného výkonu – krvácanie, poranenie maternice, poranenie krčka maternice, alebo potom aj neskoré komplikácie ktoré môže priniesť tento zákrok – infekcie, sterilita a patológia následnej gravidity a pôrodu,“ dodal.

Preto ženy vyhľadávajú možnosti tabletkovej interrupcie v susedných krajinách, ako je napríklad Rakúsko a Česko. Opozičná poslankyňa Jana Bittó-Cigániková sa snažila medikamentóznu formu interrupcie presadiť v Národnej rade (NR) SR.

„Je dôležité urobiť nejaké kroky na úrovni ministerstva a teda na úrovni vyhlášky, kde sa explicitne napíše, že sa môže využívať medikamentózna forma interrupcie. V tomto prípade veľmi zaostávame,“ poznamenala Bittó-Cigániková.

Rezort zdravotníctva zmenu nechystá

Dôvodom, pre ktorý lekári odmietajú vykonať interrupciu na Slovensku, môže byť aj uplatnenie výhrady svedomia. „V plnej miere akceptujeme na Slovensku výhradu svedomia. Sú nemocnice, kde majú všetci lekári výhradu svedomia, hlavne v religióznych oblastiach,“ ozrejmil Redecha.

Právo na potrat by malo byť ženám garantované. Zhoduje sa na tom Svetová zdravotnícka organizácia a viacero ľudsko-právnych organizácií.

„Aby ženy mali prístup k bezpečným interrupciám, aby zdravotná starostlivosť, ktorá im je poskytovaná, bola dostatočná, dostupná, aby ženy nemuseli vyhľadávať interrupcie v inom štáte,“ skonštatovala Andrea Erdősová z Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy.

Odborníci považujú potratovú tabletku za menej rizikovú. Ministerstvo zdravotníctva pripúšťa, že ide o citlivú problematiku, zmenu zákona teraz nechystá.

„Súčasná právna úprava v oblasti umelého prerušenia tehotenstva poskytuje stabilný rámec pre výkon podmienok, lehôt, zdravotných indikácií a procesných náležitostí, čím zabezpečuje rovnováhu medzi ochranou verejného zdravia, právami žien a odbornými štandardmi zdravotnej starostlivosti,“ informoval rezort zdravotníctva.

Rezort zároveň dodáva, že jeho prioritou je aj naďalej zabezpečovanie prístupu k dostupnej a ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko