Spolupráca Mikuláša Černáka s políciou vo väzení a objasňovanie ďalších skutkov nemalo v princípe žiadny vplyv na jeho prípady či výšku trestu. Uviedol to novinár z Aktuality.sk Ján Petrovič. Takisto uviedol tri podmienky, ktoré by mohli viesť k Černákovmu podmienečnému prepusteniu.
„Bolo to už potom, ako bol doživotne odsúdený. Všetky tie dohody boli už len o vine, nikdy už neboli o treste,“ povedal v súvislosti so spoluprácou. Dodal, že Černák nikdy nebol v úlohe tzv. kajúcnika. „On sa začal vlastne kajať až potom, ako definitívny verdikt poznal,“ povedal Petrovič. „Uvidíme, či toto nejako sudca zváži,“ doplnil.
Okolnosti činu a stav osobnosti
Okresný súd v stredu (2. 4.) rozhodoval o Černákovej žiadosti o podmienečné prepustenie. Konanie po vypočutí znalcov z odboru psychológie a psychiatrie odročil na 20. a 22. mája. Petrovič uviedol, že sudca pri rozhodovaní musí zvažovať rôzne veci. Černák však spĺňa požiadavku, na základe ktorej môže požiadať o podmienečné prepustenie každý doživotne odsúdený po 25 rokoch trestu.
„Druhá podmienka je, že sudca musí zohľadňovať okolnosti činu, ktorého sa ten človek dopustil,“ povedal. V prípade Černáka je to podľa Petroviča „veľmi závažné“. „Keď napočítame jednotlivé prípady, podľa toho, v akých sú fázach, tak sa osobne zúčastnil, alebo nariadil, alebo sa podieľal na viac ako 30 vraždách,“ povedal.
Tretia zložka je to, v akom stave je jeho osobnosť teraz. „Tá sa posudzuje z hľadiska toho, že keby bol prípadne podmienečne prepustený na slobodu, či by tam dokázal viesť riadny život a či by nespáchal tú istú alebo obdobnú trestnú činnosť,“ povedal.
V tom podľa Petroviča Černák na základe posudkov znalcov, ktorí vypovedali v stredu, získal navrch. Upozornil však, že prokurátorka v tejto súvislosti mala výhrady a žiadala dodatočné posudky.