Obyvatelia z Podpoľania kritizovali komerčnú turistiku prezentovanú na internete za účelom pozorovania medveďov. Takýto zážitok za poplatok ponúkajú na sociálnych sieťach niektorí sprievodcovia. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s aktivitou nesúhlasí, hovorí o porušení zákona.
Vidieť medveďa vo voľnej prírode je zážitok. Niektorí na sociálnych sieťach za poplatok takúto možnosť ponúkajú. Ponuku na sledovanie medveďov vo voľnej prírode skritizovali na sociálnych sieťach obyvatelia z lokalít, v ktorých majú problém s čoraz častejším výskytom šelmy v okolí ich obydlí.
Tzv. medvedej turistike sa v reportáži v Správach venoval redaktor STVR Marek Pivoluska:
Sprievodca v jednom z prípadov poskytuje pozorovanie šelmy vo Vysokých Tatrách. ŠOP s takouto aktivitou nesúhlasí. Chránený živočích by nemal byť vyrušovaný v jeho prirodzenom prostredí.
„Týmto u medveďa spôsobujú, že stráca plachosť voči ľuďom. Dokonca máme informácie, že niektorí fotografi alebo niektorí, ktorí takúto turistiku vykonávajú, si tých medveďov na určité lokality vnadia. To už je úplne za čiarou, zákon o ochrane prírody už určite porušujú,“ upozornil generálny riaditeľ ŠOP SR Roman Fajth.
Oslovili sme aj prevádzkovateľa turistiky za medveďmi. Oficiálne sa vyjadriť nechcel, v neformálnom rozhovore nám povedal, že medvede vraj pozorujú z turistických chodníkov a z väčšej vzdialenosti.
„Osobne si myslím, že stále je to pre prírodu oveľa prijateľnejšie, keď niekto urobí biznis na tom, že tadiaľ prevedie ľudí, ale prírode sa nič nestane, samozrejme že pri dodržaní etických pravidiel, že nekŕmime zvieratá a nerušíme, než keď zisk dosiahneme z toho, že vyrúbeme alebo vystrieľame,“ myslí si členka ochranárskeho združenia URSIA Jana Jankovičová.
„Stráž prírody koná až keď oni vyjdú mimo vyznačeného chodníka alebo vstúpia do najprísnejšie chráneného prostredia. Až na základe porušenia zákona my ich môžeme pokutovať,“ dodal Faith.
Riaditeľ je presvedčený, že by túto podnikateľskú činnosť jednotlivcov mala preveriť aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).