Na hlavný obsah

Štát začne zisťovať, kto naozaj potrebuje energopomoc: Podľa odborníkov sa to už dá zistiť z viacerých zdrojov

Koho na Slovensku najviac ohrozuje energetická chudoba?

Štát začne zisťovať, kto naozaj potrebuje energopomoc: Podľa odborníkov sa to už dá zistiť z viacerých zdrojov
Nastavovanie kúrenia. Foto: STVR

Ľudia, ktorí nemajú peniaze na to, aby si vykúrili dostatočne svoju domácnosť, by mali spadať do pásma energetickej chudoby. Podľa Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) existujú údaje, z ktorých sa dá určiť, komu by mala byť adresná energopomoc určená.

Energetická chudoba podľa odborníčky najviac ohrozuje jednorodičov s nízkym príjmom, domácnosti s viacerými deťmi a dôchodcov.

„Musí byť nízky príjem a súčasne aj zlá energetická efektívnosť. To znamená, že musí mať niekto nízky príjem a súčasne bývať v domácnosti, ktorú postavili pred rokom 1980 a súčasne nemá zateplenie,“ priblížila Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

To, či domácnosť potrebuje energopomoc, sa dá zistiť z viacerých zdrojov. „Informácie o príjme domácnosti má Sociálna poisťovňa. Informácie o stave budovy vieme nájsť na katastri, kde sa píše, kedy budovu postavili. Tieto informácie sú teda prístupné aj v sčítaní obyvateľov domov a bytov,“ dodala Dokupilová.

Zberu dát o domácnostiach sa v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

Štát zodpovedá za zneužitie informácií

Ľudia by sa nemali obávať zberu dát kvôli adresnej energopomoci. „Pretože bez tých informácií nejde poskytnúť energopomoc a štát taktiež zodpovedá za zneužitie informácií,“ priblížila energetická ombudsmanka Monika Jankovičová.

„Myslím si, že ministerstvo vnútra vždy bolo tou inštitúciou, ktorá takéto referenčné registre malo. Vždy bolo dôveryhodnou inštitúciou, ktorá s takýmito informáciami narábala,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

V roku 2022 sa ceny energií výrazne zvyšovali, vtedy všetky štáty Vyšehradskej štvorky (V4) prešli na plošnú energopomoc. Postupne od nej upúšťajú. Jednou z foriem adresnej energetickej pomoci by podľa analytika mohla byť aj špeciálna sociálna dávka.

„Tou dávkou je príspevok na bývanie, na ktorú domácnosť získava nárok ak preukáže, že aspoň 30 percent svojich výdavkov vynakladá na bývanie. To zahŕňa výdavky spojené s energiami, ale aj s vodným a stočným a ďalšími nákladmi,“ vysvetlil energetický analytik Radovan Potočár.

V Českej republike nie je takéto vyplácanie dávok automatické, občan môže o takúto dávku požiadať po splnení kritérií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika