Na hlavný obsah

Stukovatenú pečeň má takmer tretina Slovákov, programátori zo SR stáli pri vzniku bezbolestnej diagnostiky

Deň pečene si pripomíname 19. apríla.

Stukovatenú pečeň má takmer tretina Slovákov, programátori zo SR stáli pri vzniku bezbolestnej diagnostiky
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovenskí programátori stáli pri vzniku softvéru, ktorý bezbolestne diagnostikuje stukovatenie pečene. Tento zdravotný problém má u nás takmer 30 percent populácie. Včasnou diagnostikou sa dá predísť rozvoju vážnych komplikácií, teda cirhóze a rakovine pečene. Upozorňujú lekári pri príležitosti Dňa pečene, ktorý je práve v sobotu (19. 4.).

Ochorenia pečene si väčšina ľudí spája s alkoholom. Rozvinúť sa však môžu aj u abstinentov s nadváhou, cukrovkou či u tých, ktorí konzumujú veľké množstvo liekov. Ľudia často nepociťujú žiadne príznaky. Na diagnostiku stukovatenej pečene sa používa biopsia alebo elastografia, ktorá môže byť menej presná.

„Chronická choroba pečene sa prejavuje tým, že laicky povedané pečeň tvrdne, to je asi všeobecne známe. A tuhosť pečene sme schopní neinvazívne stanoviť. Pacienti väčšinou prídu bez nejakých subjektívnych príznakov,“ uviedol hepatológ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Martin Janíčko.

Dňu pečene sa v relácii Správy :24 venovali redaktori Natália Krížová a Ondrej Behún:

Novinkou je diagnostika softvérom UDFF. Ten analyzuje zvukové vlny, ktoré prechádzajú pečeňovým tkanivom, a ukáže, na koľko percent pečeň stukovatela. Problém vzniká, už keď je to päť percent.

„Pacient môže ísť na rutinné vyšetrenie, na ultrazvukové vyšetrenie, kedy sa samotnému lekárovi nemusí zdať, že niečo nie je v poriadku s pečeňou. A vtedy môže automaticky použiť tento softvér. Je to bezbolestné, je to neinvazívne, je to rýchle. Pacient má hneď výsledok,“ ozrejmila ultrazvuková inžinierka zo Siemens Healthineers Sabína Šimoňáková.

U ľudí do 50 rokov sú ochorenia pečene jednou z najčastejších príčin úmrtia. Zvyčajnými diagnózami sú v tomto prípade rakovina pečene a cirhóza. „Sú to zhruba traja pacienti zo 100, u ktorých pečeň na podklade stukovatenia stvrdne. Ale keď už stvrdne a vyvinie sa tam cirhóza, tak ide o život ohrozujúci stav,“ dodal Janíčko.

Odborníci odporúčajú ľuďom, aby chodili na preventívne prehliadky a pravdivo informovali lekárov o svojich stravovacích návykoch či častej konzumácii alkoholu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko