Na hlavný obsah

Sú technologicky zdatní, no majú nereálne predstavy o mzde: Aká je generácia Z na pracovnom trhu?

Plusom generácie Z sú nielen digitálne zručnosti.

Sú technologicky zdatní, no majú nereálne predstavy o mzde: Aká je generácia Z na pracovnom trhu?
Ilustračná snímka. Foto: Pexels

Generácia Z je realita dnešného pracovného trhu. Ide o technicky najbystrejšiu generáciu všetkých čias. Majú iné hodnoty, iný prístup k práci, aj očakávania. Sú flexibilní a technologicky zdatní.

Podľa manažérky personálnej agentúry Grafton Zuzany Palášthy však majú nereálne predstavy o výške svojej mzdy a často sa nadhodnocujú.

Za najväčší plus tejto generácie považuje Palášthy znalosť cudzích jazykov a ovládanie digitálnych technológií a sociálnych sietí.

Aká je generácia Z na pracovnom trhu, zhodnotila v rozhovore pre Ranné správy Zuzana Palášthy:

Na druhej strane si myslí, že generácia Z vykazuje najmenšie množstvo znalostí na najvyššej úrovni. „Považujú sa za generáciu, ktorá vysoko hodnotí ich schopnosť učiť sa nové veci a možno práve preto žijú v presvedčení, že tento nedostatok znalostí na najvyšších úrovniach sa dá nahradiť práve touto schopnosťou,“ dodáva.

Mýtus o firemnej kultúre

Manažérka vyvracia mýtus, že generácia Z oveľa viac reflektuje na firemnú kultúru a work-life-balance než na mzdové ohodnotenie. „Výskumy robíme rok čo rok a vyplýva nám z toho, že mzda je práve to, na čo reflektujú zamestnanci naprieč všetkými vekovými kategóriami stále najviac,“ informuje.

Podľa Palášthy však stále platí, že generácia Z viac vníma etické prostredie danej spoločnosti či jej zodpovednosť voči klimatickému prostrediu.

„Mzda je tak podstatná, že táto generácia má až príliš vysoké očakávania o svojej mzde a reálnu predstavu má možno len tretina kandidátov, s ktorými prichádzame do kontaktu,“ informuje Palášthy s tým, že až 60 percent kandidátov má mzdové očakávania nadhodnotené.

Mnohí zamestnávatelia sa obávajú, že generácia Z bude často meniť zamestnanie. Manažérka personálnej agentúry však tvrdí, že je to prirodzené. „Bolo by až kontraproduktívne, ak by mladý človek u prvého zamestnávateľa strávil veľké množstvo rokov, nakoľko sa oberá o nové skúsenosti, nové vedomosti,“ hodnotí Palášthy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko