Federálny súd v pondelok (1. 4.) pozastavil zámer administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie dočasnej právnej ochrany pre státisíce Venezuelčanov žijúcich v krajine. Informujú o tom správy agentúr AP a AFP.
Dočasná právna ochrana zabraňuje deportáciám migrantov z USA do ich domovských krajín, ak ich zasiahli prírodné katastrofy alebo občianske nepokoje. Umožňuje im to žiť a pracovať v USA po dobu 18 mesiacov. Ochranu môže predĺžiť minister pre vnútornú bezpečnosť ak usúdi, že podmienky v ich domovských krajinách sa nezlepšili.
Ministerka pre národnú bezpečnosť Kristi Noemová sa rozhodla chránený štatút pre asi 350-tisíc Venezuelčanov v USA nepredĺžiť a vypršať by preto mal v pondelok 7. apríla. Avizovala tiež plány na zrušenie právnej ochrany aj pre ďalších 250-tisíc Venezuelčanov v septembri.
Sudca Edward Chen z obvodného súdu v San Franciscu jej plány pozastavil. V odôvodnení vysvetlil, že Neomovej rozhodnutie je „neoprávnené, svojvoľné, impulzívne a motivované protiústavným úmyslom.“
Podľa sudcu je evidentné, že ministerka tento krok urobila na základe „negatívneho zovšeobecnenia“ o Venezuelčanoch. Odvolal sa na výroky ministerky, že väčšina Venezuelčanov v USA sú zločinci. „Konanie na základe negatívneho stereotypu a jeho zovšeobecnenie na celú skupinu je klasickým príkladom rasizmu,“ napísal Chen.
Vysvetlil, že tento krok „môže spôsobiť nenapraviteľnú škodu stovkám tisíc osôb, ktorých životy, rodiny a živobytie budú vážne ohrozené.“ Odvolal sa aj na ekonomické dopady. Zrušenie dočasnej ochrany môže totiž spôsobiť stratu miliárd dolárov, ktoré by plynuli z hospodárskej činnosti Venezuelčanov a „poškodiť verejné zdravie a bezpečnosť v komunitách po celých Spojených štátoch.“
AFP pripomína, že Trump sa už počas svojho prvého funkčného obdobia pokúšal ukončiť poskytovanie dočasnej ochrany migrantov. Narazil však na právne prekážky.