Na Slovensku je približne 360-tisíc jednorodičovských domácností. Mnohé z nich sa dennodenne stretávajú s existenčnými problémami. Ale problémy majú aj mnohé deti jednorodičov.
Na Slovensku je 972 824 detí a 25 percent z nich vyrastá v jednorodičovskej domácnosti, informuje detský ombudsman Jozef Mikloško. „Oproti deťom, ktoré sú s otcom a mamou, to znamená v úplných rodinách, tak sa dostávajú do situácie, že sú na križovatke,“ dodáva.
Avizuje, že podľa výskumu, ktorý sledoval, čo si deti z jednorodičovských rodín myslia a cítia, sa ukázalo, že majú o päť až desať percent zložitejšiu situáciu. Strach z výsmechu pociťuje 47 percent detí z jednorodičovských domácností, kým tento pocit zažíva 40 percent detí s oboma rodičmi.
„Keď sme sa pýtali, čo sú ich najväčšie strachy, tak všeobecne deti na Slovensku sa boja rozpadu rodiny, psychických problémov,“ približuje Mikloško. Dodáva, že finančných problémov sa obáva až 57 percent detí s jedným rodičom.
„A bezdomovectva sa až 52 percent jednorodičovských detí obávalo – že moja rodina, ja a môj rodič, nebudeme mať kde bývať. A to chcem naozaj zdôrazniť, že tuto treba pomôcť, pretože sa to potom prenáša do všeobecnej neistoty,“ konštatuje Mikloško.
U deti z jednorodičovských domácností sa preukazuje, že často nemajú kamarátov. „Všeobecne sa ukazuje, že menej dôverujú dospelým. Potom bežia do rizika, že budú viac dôverovať online kamarátom, v online priestore, ktorý je rizikový,“ upozorňuje ombudsman.
Poukázal tiež na to, že takéto deti musia byť často samé, čo je „štartérom“ nedôvery voči dospelým.