Tohtoročnú Veľkú noc slávia západné a východné kresťanské cirkvi v rovnakom termíne. A to aj napriek tomu, že výpočet jej dátumu majú odlišný.
Spoločná oslava smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista pripadla práve na rok, keď si kresťanský svet pripomína 1 700. výročie prvého ekumenického koncilu v dejinách cirkvi, ktorý vtedy deň Veľkej noci pre všetkých kresťanov zjednotil.
Kresťania na celom svete majú tento rok Veľkonočnú nedeľu 20. apríla. Pritom slávenie tohto ich najväčšieho sviatku v rovnakom termíne nie je samozrejmosť.
Sláveniu Veľkej noci sa v Správach :24 venoval redaktor Miroslav Lyko:
Západné i východné cirkvi hovoria, že ho počítajú podľa pravidiel dohodnutých na koncile v Nicei v roku 325. „Sa dohodlo, že sa bude sláviť Veľká noc vždy v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca,“ priblížil katolícky kňaz a cirkevný historik Ľuboslav Hromják.
Veľká noc v katolíckej cirkvi tak môže byť v rozpätí medzi 22. marcom a 25. aprílom. Rovnaký výpočet dátumu Veľkej noci používajú reformovaní kresťania, hoci nie od začiatku.
„Bol problém, pretože v roku 1582 sa zaviedol Gregoriánsky kalendár. Určil ho pápež a reformovaná cirkev, protestanti nechceli prijať nič, čo vyšlo z úst pápeža. Zhruba posledných 200 rokov už máme rovnaký dátum,“ ozrejmila evanjelická zborová farárka v Nových Sadoch Jana Juššíková.
Inak je to vo východných cirkvách. Pravoslávny kňaz pripomína, že pri výpočte dátumu Veľkonočnej nedele má byť podľa nicejského koncilu splnené ešte jedno kritérium. „Aby táto Pascha kresťanská nebola spolu so židovskou Paschou alebo pred židovskou Paschou,“ vysvetlil pravoslávny kňaz Ján Zozuľák.
Pravoslávna cirkev tak môže mať Veľkú noc medzi 4. aprílom až 8. májom.
Výročie nicejského koncilu
Cirkevný analytik zdôrazňuje, že tohtoročné 1 700. výročie nicejského koncilu môže pomôcť k zjednoteniu v spôsobe určovania sviatku Zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Upozorňuje, že dlhodobo sa o to snaží pápež František.
„V tomto úmysle ho podporil kKoštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej alebo jeruzalemský patriarcha Teofil III. Určite by bolo veľmi symbolické, keby sa kresťanom podarilo dospieť k spoločnému sláveniu Veľkej noci natrvalo. A to napríklad k termínu 2033, keď si kresťania budú pripomínať dvetisíce výročie smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista,“ zhodnotil cirkevný analytik Imrich Gazda.
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi ešte vlani vyzval kresťanov, aby sa neuzatvárali do svojich plánov, predstáv, kalendárov, do „našej“ Veľkej noci. Upozornil, že Veľká noc patrí Ježišovi Kristovi.