Na hlavný obsah

Trump nebude na pohrebe pápeža Františka sedieť v prvom rade: Podrobný zasadací poriadok vyplýva z prísneho protokolu

Vpredu budú usadení prezidenti Talianska a Argentíny.

Trump nebude na pohrebe pápeža Františka sedieť v prvom rade: Podrobný zasadací poriadok vyplýva z prísneho protokolu
Námestie sv. Petra vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump zrejme nebude pri sobotňajšom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka sedieť v prvom rade. Vyplýva to z obvyklých protokolárnych pravidiel Vatikánu, o ktorých informujú talianske médiá. Na miesta vpredu by mali byť usadení prezidenti Talianska a Argentíny či monarchovia.

Vatikán určí zasadací poriadok podľa „zabehnutých protokolárnych pravidiel“, píšu médiá. V prvom rade tak zasadnú taliansky prezident Sergio Mattarella, prezident Argentíny, odkiaľ pápež pochádzal, Javier Milei a potom monarchovia z katolíckych krajín.

Nasledovať budú veľmajster rádu Maltézskych rytierov, monarchovia z nekatolíckych krajín a potom prezidenti. O ich mieste rozhodne názov krajiny vo francúzštine, ktorá je považovaná za jazyk diplomatov.

Vďaka tomu by sa Trump mohol posunúť o niekoľko miest vzhľadom na to, že vo francúzštine oficiálny názov Spojených štátov začína na písmeno E a znie États-Unis d’Amérique.

Tribúna pre monarchov, prezidentov a ďalších predstaviteľov vyrastie na pravej strane priestranstva pred bazilikou svätého Petra, kde sa obrad bude konať.

Účasť na pohrebe potvrdilo niekoľko desiatok hláv štátov a prezidentov. Slovensko bude zastupovať prezident Peter Pellegrini, ktorého by mal sprevádzať aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Českú republiku bude zastupovať premiér Petr Fiala. Do Ríma by sa na obrad malo vypraviť na 200-tisíc ľudí.

Izraelský premiér sa nezúčastní

Talianske médiá tiež poukazujú na to, že z Izraela nepríde premiér Benjamin Netanjahu ani prezident Jicchak Herzog, ktorý však vyjadril v súvislosti so smrťou Františka svoju sústrasť katolíkom a kresťanom.

Postoj izraelských predstaviteľov podľa agentúry Reuters súvisí s pápežovou kritikou vojny v Pásme Gazy. Je to čiastočne dané aj skutočnosťou, že pohreb sa koná v sobotu. Počas sviatočného dňa majú židia zakázané zúčastniť sa na pohrebe. Nejde však o zákaz úplný, takže svoju účasť potvrdil napríklad rímsky hlavný rabín Riccardo Di Segni.

Situáciu vo Vatikáne a pohreb pápeža Františka sleduje priamo z miesta spravodajkyňa STVR Katarína Vítková:

Hrob pre verejnosť otvoria už v nedeľu

Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu (27. 4.) ráno. Vo štvrtok to oznámil hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Pápež František zomrel 21. apríla – deň po tom, ako na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et Orbi (mestu Rím a svetu), následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile a pozdravil sa s pútnikmi.

Pápežove telesné pozostatky sú od stredy dopoludnia vystavené na poklonu veriacim v Bazilike sv. Petra. Vatikán informoval, že do 08.30 hod vo štvrtok sa s pápežom prišlo rozlúčiť takmer 50-tisíc ľudí.

Mnohí veriaci a pútnici čakali v rade pred chrámom aj niekoľko hodín. Agentúra ANSA tvrdí, že baziliku mali v stredu zatvoriť o polnoci, avšak pre množstvo veriacich a pútnikov, ktorí chceli vzdať hold pápežovi, ju Vatikán nechal otvorenú až do štvrtka do 05.30 h. Opäť ju otvorili o 07.00 hod. Medzi polnocou a pol šiestou ráno navštívilo Baziliku sv. Petra približne 13-tisíc ľudí.

Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu o 10.00 hod pred Bazilikou sv. Petra. Potom rakvu s telom prepravia do pápežovho obľúbeného chrámu v Ríme – Baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude pochovaný v jednoduchom hrobe označenom nápisom Franciscus (František v latinčine).

V tejto bazilike sa nachádza aj ikona Salus Populi Romani zobrazujúca Pannu Máriu s Ježiškom ako ochrankyňu Ríma. Tento obraz mal pápež vo zvláštnej úcte a prichádzal sa k nemu modliť pred každou zahraničnou cestou i po návrate do Ríma.

Rozhodnutie o mieste pochovania

Britská stanica BBC s odvolaním sa na taliansky denník Il Messaggero zverejnila rozhovor s litovským kňazom Rolandasom Makrickasom, ktorý v bazilike pôsobí ako arcikňaz-koadjutor a ktorý podal svedectvo o tom, ako došlo k rozhodnutiu, že František bude pochovaný práve v tomto chráme.

Makrickas uviedol, že pápežom sa na túto tému rozprával v máji 2022 – František však oponoval, že pápeži sa pochovávajú v Bazilike sv. Petra. O týždeň neskôr však Makrickasovi zatelefonoval a požiadal, aby pre jeho hrob našiel v bazilike vhodné miesto – bude pochovaný v blízkosti ikony, ktorú mal tak rád, doplnila BBC.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet