Národné centrum kybernetickej bezpečnosti tvrdí, že sa stav zabezpečenia štátnych inštitúcii zlepšuje. Rozdiely medzi sektormi sú však značné. Zaostáva najmä verejná správa a zdravotníctvo.
Nedávny útok na kataster podľa riaditeľa Národného centra kybernetickej bezpečnosti Jaroslava Ďurovku mnohým otvoril oči. Poukázal na diery v systéme a zvýšil povedomie o kyberbezpečnosti. S tým súhlasí aj odborník na IT, stav zabezpečenia inštitúcii je však podľa neho stále slabý.
„Nedá sa úplne povedať, že by sa to dialo nejako systémovo. Je to skôr na individuálnych rozhodnutiach, kedy zodpovední ľudia za organizácie sa začali viacej starať o kyberbezpečnosť. Zistili, že majú manažéra kyberbezpečnosti v organizácii a začali sa ho pýtať na akej úrovni majú kyberbezpečnosť,“ skonštatoval Ďurovka.
Kyberbezpečnosti v slovenských štátnych inštitúciách sa v Rádiožurnále venovala redaktorka STVR Simona Beňová:
Súhlasí aj Ondrej Macko z touchIT. „Súčasný stav je taký, že sa posilnila kybernetická bezpečnosť, ale z môjho pohľadu je to dosť ďaleko od optimálneho stavu,“ podotkol.
Jaroslav Ďurovka dodáva, že z výsledkov každoročných auditov vidieť progres v každom sektore. Rozdiel medzi nimi je však obrovský.
„Stále sa dá povedať, že sú sektory, ktoré sú veľmi podhodnotené aj investične aj ľudsky. Z hľadiska kybernetickej bezpečnosti, tým pádom aj nie sú dobre implementované ani technické opatrenia. V zásade sú to stále tie isté sektory, najmä verejná správa a zdravotníctvo,“ priblížil Ďurovka.
Projekty na podporu kybaerbezpečnosti
Pre malé a stredné podniky vyhlásil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) výzvu na podporu vzdelávania v tejto oblasti, kde je alokovaných 120-tisíc eur.
„Žiadateľ môže získať finančný príspevok až do výšky 9 630 eur bez DPH. Maximálna výška finančného príspevku sa odvíja od počtu zamestnancov, ktorí úspešne absolvujú vzdelávaciu aktivitu alebo školenie,“ priblížila hovorkyňa NBÚ Kristína Petro Garaiová.
Ministerstvo investícií (MIRRI) zase spustilo projekt kompetenčných centier kybernetickej bezpečnosti, tie vzniknú na šiestich univerzitách
„Cieľom je nielen zvýšiť úroveň odbornosti a pripravenosti na nové výzvy v digitálnom svete, ale aj podporiť inovatívne riešenia a spoluprácu medzi akademickými inštitúciami a verejným sektorom,“ povedala hovorkyňa MIRRI Zuzana Krištofovičová.
Podľa Ondreja Macka by mal byť v dnešnej dobe každý digitálne gramotný. „Bežne ľudia ani netušia, čo je počítačová bezpečnosť, či majú obnovené licencie. Berú to tak, že to má niekto na starosti. Ten niekto nemusí byť dokonca nikto,“ dodal.
Od nového roka je účinný aj nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, na ktorý čakali tisícky firiem a inštitúcií. Kritickým je stále nedostatok odborníkov v tejto oblasti.