Na hlavný obsah

V Banskej Bystrici operujú pomocou robota citlivejšie a bezpečnejšie: Pacientke Soni tak dokázali vyoperovať zriedkavý nádor

Robotickú chirurgiu využíva čoraz viac nemocníc.

V Banskej Bystrici operujú pomocou robota citlivejšie a bezpečnejšie: Pacientke Soni tak dokázali vyoperovať zriedkavý nádor
Ilustračná snímka chirurga počas operácie. Foto: STVR

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici má nový program robotickej chirurgie. V rámci neho operujú pacientov s ochoreniami pečene, pankreasu a žlčových ciest.

Takýto zákrok absolvovala pred tromi týždňami aj pacientka, ktorej našli na pankrease zriedkavý nádor.

Tridsaťsedemročnej Soni lekári diagnostikovali zriedkavé ochorenie – solídny pseudopapilárny tumor. Ten predstavuje približne len jedno až dve percentá ochorení pankreasu. Zdravotné ťažkosti mala rok a pol.

„Ja som mala veľké žalúdočné problémy. Rok a pol som sa dosť sťažovala, že sa so mnou niečo deje. Začali aj bolesti pod ľavým rebrovým oblúkom. Mala som množstvo vyšetrení, či krvné, infekčné, tri soná a tak ďalej. Nikdy sa nič nezistilo,“ priblížila pacientka Soňa.

Tento rok v marci jej na ultrazvukovom vyšetrení našli na pankrease vyše osemcentimetrový nádor. Tlačil na slezinu, žalúdok aj obličku. Lekári v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa ho rozhodli operovať pomocou robota.

„Takto rozsiahly nádor, ktorý má v priemere osem centimetrov a infiltruje cievne štruktúry , nie je jednoduché odoperovať aj klasicky, nie to ešte mini invazívne. Ale robotický systém nám dáva možnosť robiť procedúru bezpečne, citlivo na okolité orgány,“ vysvetlil lekár Kliniky transplantačnej chirurgie Slovenskej zdravotníckej univerzity Martin Sirotňák.

Robotickej chirurgii sa v Správach venovala redaktorka Martina Jančiarová:

Zdroj: STVR

Menšie pooperačné bolesti

Operácia trvala približne desať hodín a pacientke odstránili časť pankreasu aj s cievami, lymfatickým tkanivom a so slezinou.

„Je to do určitej miery podobné laparoskopickým výkonom, ale s tým, že robotická chirurgia vám umožní ďaleko väčší počet pacientov odoperovať mini invazívnym spôsobom. Tá chirurgia prináša pre pacienta väčšinou menšie pooperačné bolesti, rýchlejšie zotavovanie sa,“ dodal primár Hepatopankreatobilárnej chirurgie Igor Slobodník.

„Je to na dobrej ceste. Cítim to v tele, že sa to mení a mení sa to k dobrému. Prognózy sú naozaj dobré. Ďalšiu kontrolu mám o tri mesiace,“ povedala pacientka Soňa.

Na Slovensku využíva robotickú chirurgiu čoraz viac nemocníc. Okrem Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorá robotické centrum založila v roku 2011, sú to napríklad aj zariadenia v Bratislave, Martine, Ružomberku či v Košiciach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny