V Kanade sa v pondelok (28. 4.) začínajú predčasné parlamentné voľby. Podľa odborníkov je hlavnou témou vzťah Kanady so Spojenými štátmi. Ten sa rapídne zhoršil po nástupe Donalda Trumpa, ktorý uvalil na Kanadu 25-percentné clá a opakovane hovorí o anexii krajiny.
Podľa odhadov by sa volieb mohlo zúčastniť rekordný počet ľudí, keďže už v predčasnom hlasovaní volilo viac ako sedem miliónov.
Ešte na začiatku roka sa zdalo, že kanadská liberálna strana smeruje k drvivej porážke, no najnovšie prieskumy naznačujú, že by liberáli mohli aj naďalej viesť jednu z najsilnejších ekonomík sveta.
Predčasným parlamentným voľbám v Kanade sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka STVR Katarína Chovančkáková:
„Koncom roka 2024 bol pri moci premiér Justin Trudeau, no ľudia už z neho boli unavení. Ekonomika nebola v dobrej kondícii,“ hovorí pre slovenský rozhlas analytik Nik Nanis.
Takmer 50 percent Kanaďanov chcelo zmenu a preferovalo konzervatívcov. Prieskumy vtedy dávali liberálom len 20 percent, ale s novým lídrom, ekonómom Markom Carneyom, a vďaka politike Donalda Trumpa sa ich podpora zdvojnásobila za veľmi krátky čas, čo je podľa analytika historický obrat.
Tento jav médiá nazývajú „Trump effect“ a viedol k posilneniu kanadského patriotizmu. Niektoré kanadské a americké médiá však varovali pred dezinformáciami zo sociálnych sietí, ktoré podporujú konzervatívcov a útočia na liberálneho kandidáta Marka Carneyho.
Tieto dezinformácie, ktoré často šíria pravicoví influenceri, zvyšujú obavy o zahraničné zásahy do volieb, pričom niektorí Kanaďania považujú tento problém za väčší než vplyv krajín ako Čína a Rusko.