Správca zálohového systému oficiálne spustil prevádzku v novom medzisklade v nitrianskom priemyselnom parku. Neštátna nezisková organizácia spravuje zálohový systém pre jednorazové nápojové obaly na Slovensku.
V medzisklade, ktorý je jediným v Nitrianskom kraji, plánuje ročne spracovať 3 650 ton vratných obalov. Z toho je 2 800 ton plastového a 850 ton hliníkového materiálu, informoval riaditeľ logistiky Ján Franek.
Nová prevádzka s ôsmimi zamestnancami disponuje plochou 1 453 štvorcových metrov vnútorných skladových priestorov a 653 štvorcových metrov vonkajšej manipulačnej plochy. Denne dokáže spracovať 11,5 tony plastového a 3,5 tony hliníkového materiálu. Ročne ju navštívi 59 475 zberových vozidiel.
Investícia do stavebnej časti a prípravy územia si vyžiadala 3 milióny eur, potvrdil Ondrej Ščurka, konateľ Nitra Invest. Spoločnosť je investorom a prenajímateľom priestorov medziskladu v priemyselnom parku.
Nová prevádzka pokrýva spádovú oblasť takmer 490 odberných miest v celom kraji. Množstvo vyzbieraných obalov dosahuje ročne 160 miliónov kusov, čo predstavuje 14-percentný podiel na celkovom objeme vyzbieraných obalov v rámci celého Slovenska. Celková ročná spracovateľská kapacita prevádzky v Nitre je do štyritisíc ton.
„Dá sa podľa potreby aj navýšiť, no pre súčasné potreby stačia tie technologické zariadenia, ktoré máme k dispozícii,“ povedal Franek.
Nahradil inú prevádzku
Medzisklad v Nitre nahradil pôvodnú prevádzku v Žiranoch. Zásadným rozdielom je okrem lepších pracovných podmienok pre zamestnancov aj uskladnenie materiálu. V Žiranoch sa obaly skladovali pod holým nebom, v nových priestoroch je všetko pod jednou strechou v krytých priestoroch.
„Naši zamestnanci nemusia manipulovať s materiálom vonku. Zároveň to znamená, že materiál nie je vystavený poveternostným podmienkam, čo priamo ovplyvňovalo jeho kvalitu,“ poznamenal Franek.
Zrýchlenie vykládky obalov a optimalizácia prepravných trás prinesie úsporu približne 28-tisíc kilometrov ročne a efektívnejšie využitie vozidiel na zber obalov. To všetko pomáha udržiavať návratnosť zálohovaných obalov na úrovni 90 percent.
Vyzbierané obaly sa v medzisklade spracujú lisom do kocky vážiacej zhruba 200 kilogramov. Tie sa na kamiónoch prepravujú do triediaceho centra pri Novom Meste nad Váhom na ďalšie triedenie.
Téme sa v Správach venovala aj redaktorka Jana Obrancová: