Aktivisti upozornili na spornú ťažbu dreva v Nízkych Tatrách v lokalite Marková. Podľa nich ide o územie s bohatým výskytom chránených živočíchov. Štátne lesy sa odvolávajú na boj proti lykožrútovej kalamite.
V lokalite Marková, nad obcou Baláže, rastú 200 až 300-ročné stromy. Vyskytujú sa tu aj vzácne druhy živočíchov a húb. Medzi tie najvzácnejšie patrí aj muchárka pralesná.
„Bola nezvestná v celej Európe 160 rokov a po 160-tich rokoch ju našli tu,“ priblížil Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.
Spornej ťažbe dreva v Nízkych Tatrách sa venovala v relácii Správy z regiónov redaktorka STVR Aneta Čičková:
Práve z toho dôvodu Okresný úrad v Banskej Bystrici v danej lokalite viackrát ťažbu zakázal. Tento rok povolil náhodnú ťažbu v objeme 450 kubických metrov.
„Náhodná ťažba znamená, že idú ťažiť stromy, ktoré sú napadnuté lykožrútom. Obzeral som padnuté kmene a nenašiel som ani jeden strom, ktorý by bol naletený lykožrútom,“ upozornil podpredseda občianskeho združenia Prales Juraj Vysoký.
Terén strážia lesníci
Lokalitu nám aktivisti chceli ukázať priamo v teréne, cestu však lesníci prehradili páskou a ďalej nás nepustili.
„V lokalite nedošlo k porušeniu zákona. A v tejto lokalite došlo k spracovaniu roztrúsenej kalamity po konzultácii a so schválením príslušnými orgánmi ochrany prírody,“ uviedla hovorkyňa Lesy SR Laura Tettingerová.
„Ide o citlivo vybrané, lykožrútom napadnuté smreky, ktoré sa vyznačili a vyťažia sa kvôli zabráneniu šírenia lykožrútovej kalamity v danej oblasti,“ znie v písomnom stanovisku ministerstva životného prostredia.
Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales v tejto veci podali podnet na Slovenskú lesnícko-drevársku inšpekciu.