Americká spoločnosť Colossal Biosciences v utorok (8. 4.) oznámila nový prielom vo svojej misii oživiť vyhynuté zvieratá. S pomocou genetickej modifikácie a DNA získanej z prastarých fosílií sa spoločnosti podarilo priviesť na svet tri pravlky obrovské. Druh, ktorý spopularizovala fantasy séria Hra o tróny, sa na Zemi sa nevyskytuje už viac ako 12-tisíc rokov. Informoval o tom spravodajský server Bloomberg.
Pravlci obrovskí (lat. Canis dirus, prípadne Aenocyon dirus) obývali široký pás Ameriky, ktorý smeroval od dnešnej Venezuely až po Kanadu, napísal magazín Time. Podľa odborníkov išlo o najobávanejšie šelmy praveku, ktoré napádali a zabíjali aj mamuty.
Vedci zo spoločnosti Colossal Biosciences využili genetické inžinierstvo a starobylú zachovalú DNA. Rozlúštili genóm pravlka a prepísali genetický kód vlka obyčajného tak, aby mu zodpovedal.
Potom využili ako náhradné matky fenky domácich psov. Počas troch samostatných vrhov vlani na jeseň a tento rok v zime priviedli na svet Romula, Rema a ich sestru, dvojmesačnú Khaleesi.
Pred ľuďmi sú ostražití
Časopis Time mal možnosť stretnúť sa s týmito dvoma samcami (Khaleesi nebola prítomná kvôli svojmu nízkemu veku) v marci tohto roku na oplotenom poli v americkom zariadení pre voľne žijúce zvieratá. Pod podmienkou, že ich domov zostane utajený, aby boli zvieratá chránené pred zvedavými pohľadmi.
Snehobiele šteniatka Romulus a Remus robia všetko, čo by ste od šesťmesačných šteniat očakávali. Naháňajú sa, hrajú sa, štuchajú do seba ňufákmi a hravo sa hryzú. Jedna vec je však iná – pred ľuďmi sú veľmi ostražití. Držia si od nich odstup, vrátane svojho ošetrovateľa, ktorý sa o nich stará od narodenia.
Už teraz sú malí pravlci o 20-25 percent väčší ako ich najbližší žijúci príbuzný, vlk obyčajný, uviedla spoločnosť, ktorú citoval spravodajský server Bloomberg. Keď naplno dorastú, budú vážiť odhadom 75 kilogramov.
Pravlk obrovský nie je jediným zvieraťom, ktoré chce spoločnosť Colossal Biosciences, ktorá bola založená v roku 2021 a v súčasnosti zamestnáva 130 vedcov, priviesť späť na Zem. Na zozname tých, ktorých by radi oživili, je tiež mamut srstnatý, dront mauricijský – nelietavý vták známy ako dodo – či vakovlk tasmánsky.
Už v marci spoločnosť prekvapila vedeckú komunitu, keď skopírovala DNA mamuta srstnatého a vytvorila „myš srstnatú“ – chimérického tvora s dlhou zlatou srsťou a zrýchleným metabolizmom tukov mamuta.