Na hlavný obsah

Vlhová, Beňuš či Slafkovský: Slovenský olympijský a športový výbor odštartoval s pomocou známych tvárí novú kampaň

Vyzývajú na darovanie krvi.

Vlhová, Beňuš či Slafkovský: Slovenský olympijský a športový výbor odštartoval s pomocou známych tvárí novú kampaň
Na snímke prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel. Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) spolu s ďalšími organizáciami a v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) v pondelok (28. 4.) odštartoval kampaň Športová kvapka krvi.

Hlavné motto znie „Každé víťazstvo má svoju tvár“. Športovci spojili sily s dlhoročnými pravidelnými darcami krvi a vyzývajú na jej darovanie. Do projektu sa zapojili viacerí známi športovci vrátane olympijskej víťazky v zjazdovom lyžovaní Petry Vlhovej.

SOŠV, Nadácia SOŠV, Národné športové centrum (NŠC), Športové centrum polície (ŠCP) a Vojenské športové centrum Dukla (VŠC Dukla) s (NTS SR) odštartovali kampaň na symbolickom mieste – v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu.

V jeho expozícii i v depozitároch sú ukryté významné artefakty pripomínajúce úspechy a víťazstvá slovenských športovcov. A tí teraz chcú vyzdvihnúť iných víťazov a pozvať aj ďalších, aby sa stali víťazmi a darovaním krvi pomohli zachraňovať životy.

Prínos pre zásoby

Podľa riaditeľa (NTS SR) Ivana Oleára je každá podobná iniciatíva ako Športová kvapka krvi veľkým prínosom pre zásoby transfúznych liekov a motiváciu nových darcov. Krv môže darovať každý, kto má medzi 18 až 60 rokmi, váži minimálne 50 kg a netrpí chronickým a infekčným ochorením.

„Na Slovensku denne potrebujeme stovky darcov krvi, aby sme zabezpečili všetky plánované i akútne operácie, transfúzie, či liečbu závažných ochorení. Je mi cťou, že môžem sedieť v tejto komunite úspešných športovcov a v týchto priestoroch. Pred dvoma rokmi si pripomenuli 100 rokov od prvej transfúzie na Slovensku. Pre nás je každý darca hrdinom bez ohľadu na to, koľkokrát daruje a čo daruje,“ uviedol Oleár.

„Zavedením nášho nového webu aplikácií a spustením sociálnych sieti sme začali transparentne komunikovať na týždennej báze, aké zásoby krvi na Slovensku sú podľa krvných skupín. Zabezpečili sme to, že aj keď nejaká krvná skupina je nižšia ako v tom dostatočnom pásme, tak darci si to cez sociálne siete posúvajú ďalej a tá informácia sa šíri,“ dodal Oleár.

Viacerí známi športovci

Do projektu sa zapojili viacerí známi športovci. Okrem Vlhovej i Matej Beňuš, Juraj Slafkovský, Danka Hrbeková (do vlaňajška Barteková), Paulína Bátovská Fialková, Martin Stráňovský, Laura Frličková, Adam Žampa, Jakub Šiarnik, Monika Chochlíková a Adam Sýkora. Rozhodli sa ísť príkladom nielen na tréningoch či pretekoch, ale aj v spoločenskej zodpovednosti.

„Odmalička trénujem, športujem, mám za sebou nejaké úspechy, ale vedľa mňa bola tvár človeka, ktorý bez nároku na akékoľvek odplatu a slávu, kedykoľvek prišiel a odovzdal krv a zachránil tým život. Ja som nikdy krv nedarovala, lebo nemôžem zo zdravotných dôvodov. Mám ale pocit, že aj toto je taká tá moja kvapka tej krvi, ktorou môžem podporiť kampaň športovej kvapky krvi, povedala členka Medzinárodného olympijského výboru Hrbeková. „Myslím si, že je dôležité vyzvať ľudí, že máte obrovský poklad vo svojom tele, ktorý môže pomôcť,“ dodala.

Silný emocionálny kontrast

Vizuály kampane budú umiestnené v Odberných centrách Národnej transfúznej služby SR a v nemocniciach po celom Slovensku. Každý darca si bude môcť odniesť malý plagátik so športovcom z daného regiónu ako poďakovanie. Posolstvo kampane znie: „Zažite pocit víťazstva aj vy – darujte krv a pomôžte zachrániť ľudský život.“

Vizuálna podpora kampane stojí na silnom vizuálnom a emocionálnom kontraste. Spája fotografie športovcov z momentov ich triumfov s portrétmi dlhoročných darcov krvi, ktorí boli za darovanie krvi ocenení Kňazovíckého plaketou. Práve oni sú skutoční víťazi.

„Krv je to najvzácnejšie, čo vieme darovať. Prišli sme s myšlienkou ukázať širokej verejnosti práve to spojenie medzi slovenskými športovcami, medzi športom a medzi darcami krvi. Zdravý spôsob života, pohyb, aktivity práve vedú k tomu, že človek žije nielen dlhší život, ale aj kvalitnejší život. Cieľom kampane je spájať ľudí a priniesť do tejto krajiny pozitívne posolstvo bez ohľadu na to, ako sme náboženského vyznania, politického presvedčenia. Toto vôbec nerozhoduje,“ uviedol prezident SOŠV Anton Siekel.

Získanie nových darcov

Kampaň potrvá do konca mája. Jej vyvrcholením bude darovanie krvi zástupcami športovej komunity 29. mája v priestore pred Slovenským olympijským a športovým múzeom v Bratislave. Športovci i verejnosť však môžu v rámci kampane krv darovať počas celého mesiaca na Odberných centrách NTS SR v celej krajine.

Jedným z cieľov kampane je aj získanie nových darcov krvi. V súčasnosti eviduje Národná transfúzna služba pokles zásob transfúznych liekov krvnej skupiny 0-.

Do kampane zapájajú SOŠV a rezortné strediská aj influencerov a bežných ľudí, ktorí môžu zdieľať svoju vlastnú výzvu na darovanie krvi. „Myslím si, že táto kampaň je veľmi významná. My sme sa sústredili na to, aby mala niekoľko rozmerov. Darcovský, aby skutočne prišlo čo najviac darcov. Chceme aj, aby sa ľudia zoznámili s tou problematikou. Aby sme oslovili aj ľudí, ktorí budú uvažovať neskôr o darcovstve krvi,“ zdôraznil predseda správnej rady Nadácie SOŠV – Dušan Guľaš.

Veľmi pozitívne sa počas pondelkovej tlačovej konferencii vyjadrili aj Vladimír Baluška, riaditeľ NŠC, Juraj Minčík, bronzový olympijský medailista a riaditeľ ŠCP i Gabriel Baran, riaditeľ VŠC Dukla.

Zdravie

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko